Moje praktická zkouška na elektrotechnické průmyslové škole. Jak to u nás chodí a kudy na to šli někteří moji spolužáci? Hledáte nějaké podklady? Klik.

Na naší škole se obvykle maturovalo klasicky. Zkrátka je několik otázek (z elektrického měření, praxe, informatiky, mikroprocesorové techniky) a z těch si taháte. Jak ale průmyslováci vědí, dá se maturovat také tak, že vytvoříte nějaký projekt. Bohužel profesorský sbor naší školy je povětšinou líná verbeš, takže o tom nikdo nevěděl, neinformoval. Je dost možné, že bych mohl na SPŠ prakticky odmaturovat i s nějakým projektem na internetu, ale tím si nejsem jist. Letos však za profesora automatizace zaskakoval externista Ing. Kákona, který s tímto návrhem patrně přišel, a tak letos automatizéři až na jednu vyjímku maturovali takto.

Témata praktické maturity

My, co jsme maturovali běžným způsobem, jsme losovali z následujících témat.

IMHO by snesly nějaký ten svěží vánek. Např. nevím, co dělá měření na tří-fázových zařízení v maturitě pro slaboproudaře. Místo nich se mohlo klidně implementovat programování v C, práce s Office či návrh webové prezentace (vše jsme více či méně probírali).

Některé prvky seznamu jsou odkazy, které vedou na podklady k jednotlivým otázkám.

 • Analýza signálů - Aneb Furiérův rozvoj. Velmi obávaná otázka, kterou si vytáhnul spolužák Michal.

 • Operační zesilovače - Šlo o to najít ten správný obvod a naměřit nějaký základy pomocí osciloskopu.

 • Bipolární tranzistor - Podle mě velmi jednoduchá úloha, podle jiných obávaná. Šlo o to připojit na BT tranzistor měřáky, zdroje napětí a odpor (zvolit správné hodnoty dle katalogu). Jediný problém je v tom, že musíte kreslit vstupní a výstupní charakteristiky.

 • Měření na 3f transformátoru (naprázdno, nakrátko) - Tuto otázku si vytáhnul další můj spolužák-bloger Petr Miko.

 • Měření na 3f asynchronním motoru (naprázdno, nakrátko)

 • Kombinační logické obvody - Asynchronní čítač + zkrácení cyklu pomocí kombinačních obvodů.

 • Návrh operační paměti - Jedna z obávaných otázek z mikroprocesorové techniky. Odkazovaná paměť není 100% správně. Principielně však ano (funguje to).

 • Návrh interpretu mikropočítače - Tuto otázku jsem si vytáhnul já. Bližší popis a podklady níže.

 • Tvorba databáze - Databáze v Accessu. Bylo třeba neimportovat nějaká před-vytvořená data, nějaká jiná vytvořit. Propojit tabulky, udělat relace a nějaké dotazy, formuláře.

 • Návrh, výpočet a realizace jednofázového transformátoru (podklad1, podklad2)

 • Plošné spoje

 • BCD dekodér

 • Měření osvětlení

Moje praktická maturita - návrh interpretu mikropočítače

O co tedy šlo? Máte takovýto hostitelský mikropočítač, který má pouze jednu 40bitovou instrukci (otevírání cest) + umí testovat bity. Já jsem měl za úkol napsat interpretaci následujících instrukcí cílového k-počítače: PUSH, POP, JMP, RETS, RETZ, RETNS, CALL, RET, ADD (sčítání), SUB (odečítání), MUL (násobení). U ostatních instrukcí ani nebudu psát, co dělají. Stejně vám to nic neřekne a ten koho čeká praktická maturita na SPŠ to ví. Interpret měl být vyjádřen v pomocném jazyku HOMIPu a také metodou otevřených cest.

Tahle otázka mi moc nevadila, ale dokázal bych si představit i lepší (bipolární tranzistor, operační zesilovače, databáze, ...). Až na instrukci násobení jsem je všechny chápal, takže pohoda. Přesto jsem byl rád, že během praktické maturity nebyl problém s použitím taháku a to nejen kvůli instrukci MUL icon_smile.gif (Ano!! Použil jsem tahák! Proboha co s tím uděláme?!?!).

Moje práce

Čistopis. Klikněte pro větší obrázek.

DSC07095.JPG DSC07091.JPG DSC07092.JPG DSC07094.JPG DSC07096.JPG

Hned po dokončení práce mi profesor (po krátkém zhlédnutí) oznámil, že minimálně na 4 to určitě je, takže jsem mohl jít s klidem do Jacka. icon_smile.gif Nakonec jsem dostal za 2. Ale nevím za co, protože to bylo bezchybné. icon_lol.gif

Praktická maturita většiny automatizérů

Jak jsem již psal výše. Studenti, kteří se zaměřili na automatizaci maturovali tak, že vyrobili nějaký pekelný stroj, poháněný jedno-čipem PIC. Zde je seznam projektů.

Onen světelný text na rotační ploše (Martin Švejda) se nakonec dal dohromady s řízením stroje pomocí SMS (Tomáš Kápl). Výsledek jsme potom použili jako oživení tabla (viz. fotky). Bohužel toto zařízení provázely neustálé poruchy.


Ukázka projektu: Světelný text na rotační ploše

Fotografie z praktické maturity automatizérů + ukázka oživení tabla.

Klikněte pro větší obrázek.

DSC07181.JPG P1020129.JPG P1020130.JPG P1040927.JPG

P1040928.JPG P1040878.JPG P1040924.JPG P1040939.JPG P1040948.JPG

13 komentářů

Neváhejte napsat k článku komentář

Nevyplňujte:

 1. 1
  Evča

  e.v.u.l.a<zavináč>centrumtečkacz

  Zajímavé. Bych si tipla na této fotce >> http://galerie.antonindanek...e%20data Michael a Scotty jsou úplně vlevo? Mimochodem, pro takové machry, jako jste vy tři, co vás znám z netu, nemohla být praktická zkouška žádnou překážkou.

  • Na komentář odpověděl(a) Michael v komentáři #2
  • Na komentář odpověděl(a) Scotty v komentáři #3
  • Na komentář odpověděl(a) Antonín Daněk v komentáři #7
 2. 2
  Michael

  michaelf.ms<zavináč>gmailtečkacom

  Ne, úplně vlevo je mikke. Je to shodou okolností taky Michal ;). Sakra, ty mě ani nepoznáš? To musíme nějak napravit.

  Jinak HOMIP má vlastně 2 40 bitové instrukce :). OTEVRI_RB a TEST_A_PODMINENY_SKOK :).

  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #1, který napsal(a) Evča
  • Na komentář odpověděl(a) Antonín Daněk v komentáři #7
 3. 3
  Scotty

  kapl.tom<zavináč>centrumtečkacz


  2 Evča: Týjo, koukám jak jsi mě už prokoukla! Opravdu ten fešák v oranžové košili jsem já icon_lol.gif.

  2 Tonda: Nasral si mě. Jestli chceš vědět proč, tak mi napiš nebo zajdi za mnou do hospody. Tady to psát nebudu, nasral bych zase akorát další lidi... icon_evil.gif

  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #1, který napsal(a) Evča
  • Na komentář odpověděl(a) Michael v komentáři #5
  • Na komentář odpověděl(a) Antonín Daněk v komentáři #7
 4. 4
  Scotty

  kapl.tom<zavináč>centrumtečkacz

  Sakra, omlouvám se za dva příspěvky, ale prostě jsem na to zapomněl. Pan Kákona neměl sebemenší vliv na tom, že jsme mohli k praktický dělat projekty. Bylo to domluveno už předem a kdybys dával ve třeťáku pozor, tak bys to věděl. Proto jsme už na velké prázdniny dostali k pájení destičky s programátorem a mikroprocesorem...

  • Na komentář odpověděl(a) Antonín Daněk v komentáři #7
 5. 5
  Michael

  michaelf.ms<zavináč>gmailtečkacom

  Prosimtě, si myslíš, že se z toho posere, že tě nasral? Prober se.

  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #3, který napsal(a) Scotty
  • Na komentář odpověděl(a) Scotty v komentáři #6
 6. 6
  Scotty

  kapl.tom<zavináč>centrumtečkacz


  Víš co mi můžeš. Sjeď si do Budějc na tvoje super-hyper tajný schůzky a uží si je. Nikde jsem tě ani nezmínil, tak nevím co se tady zas předvádíš. A mohl by ses řídit tím, co bylo řečeno v Pulp Fiction (myslím): "Co mi není rovno, po tom je mi hovno!"

  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #5, který napsal(a) Michael
  • Na komentář odpověděl(a) Michael v komentáři #10
 7. 7
  Antonín Daněk

  danek<zavináč>antonindanektečkacz

  >Evča: Inu, jak už psal Michael, to není on. Můžu ti pak poslat odkaz na fotku Michaela na koni. icon_smile.gif Ale nejdřív se musim dokopat k tomu, abych ty fotky z oslavy uploadnul.
  Ten tvuj hard-core email se moc nehodí na regulár, podle kterýho dělám náhradu emailovských znaků, budu ho muset změnit.

  >Michael: Já vim, napsal jsem to dost nepřesně („umí testovat bity"). Stejně je to pořád ta samá hromada 40 jedniček a nul, rozdíl v těch dvou instrukcí se tušim pozná podle toho jestli je jednička nebo nula v nejvyšším bitu (nebo nejnižším ? icon_smile.gif) Každopádně u návrhu toho interpretu to stejně nemusíš řešit. Bereš prostě jako fakt, že to umí testovat a v kódu normálně používáš if ... no ale to stejně všechno víš.

  >Scotty: Už si tak nějak začínám zvykat, každýmu se nezavděčíš. Včera mi psal Nedy kvůli jinýmu článku. icon_surprised.gif

  To s těma projektama jsem nevěděl. Měl jsem za to, že je fasujete jen proto, abyste se mohli učit programovat PIC a vzít si to i domu (programování PIC je normálně v osnovách, to dělali i předešlý ročníky). Myslel jsem, že až Káky navrhnul ty projekty. Taky mě v tom utvrdilo to, co Nedy řekl na praktických v proslovu. „Tyhle projekty se tu dělaji každoročně, jenom se nevědělo (tady měl použít spíš „jsem nevěděl"), že se z toho dá maturovat."

  >#3,#5,#6: Víte, že nemam rád na blogu sprostý slova. Proč mi to děláte? icon_smile.gif Navíc se mi to nechce editovat.

  Scottyho zase přemáhaj emoce, takže půjde raději do autorizace. Možná bych ti mohl taky bezdůvodně smazat nějaký ty komentáře, jako to děláš ty, že? (viz. http://www.kapl.cz/zivot/sk...ola-241/ ) Jenže já bych k tomu alespoň nějakej důvod měl (viz. 1. bod http://blog.antonindanek.cz...omentar/ )

  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #1, který napsal(a) Evča
  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #2, který napsal(a) Michael
  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #3, který napsal(a) Scotty
  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #4, který napsal(a) Scotty
  • Na komentář odpověděl(a) Evča v komentáři #8
 8. 8
  Evča

  e.v.u.l.a<zavináč>centrumtečkacz

  Mazaný email je potvora. Tu fotku Majkla vydej, stále bloudím a tápu, proč tenhle Ir nemá copánek.

  Hele kluci, proč se stále dohadujete, má to nějaký pevný cíl, nebo je to věčná vzpomínka na školu? icon_cry.gif

  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #7, který napsal(a) Antonín Daněk
  • Na komentář odpověděl(a) Petr v komentáři #9
  • Na komentář odpověděl(a) Michael v komentáři #10
  • Na komentář odpověděl(a) Scotty v komentáři #11
  • Na komentář odpověděl(a) Antonín Daněk v komentáři #12
 9. 9
  Petr

  petr<zavináč>petrmikotečkacz

  Michal má fotku tady - http://michael.flannery.cz/ icon_smile.gif Jinak ty hádky budou asi nějakým tím pozůstatkem ze školy icon_biggrin.gif

  Jinak - Tondo, si říkáš blogger? Ani si na mě u 3f traf nedal odkaz! (moje úloha) icon_lol.gif

  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #8, který napsal(a) Evča
  • Na komentář odpověděl(a) Antonín Daněk v komentáři #12
 10. 10
  Michael

  michaelf.ms<zavináč>gmailtečkacom

  Jo, zrovna dneska jsem tam byl a ani jsem nepotřeboval radu ;). Píše se užij. Co předvádím? Tak trochu ti nadávám, protože mi to dělá dobře :). Buďto to budu dělat takhle a nebo ti zabiju kočku, vyber si.

  Copánek? Hmm ... Níl mé cinnte.; No já nevim ... kdybys měla ve třídě květináče, kterej tvrdohlavě chčije proti všemu co vidí a co ostatní berou (a má tudíž duševní poruchu vyvolanou přehnanou antikonformitou), tak bys taky nebyla zrovna dvakrát v klidu.; A ta fotka je tam, jak psal kivan ;).

  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #6, který napsal(a) Scotty
  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #8, který napsal(a) Evča
 11. 11
  Scotty

  kapl.tom<zavináč>centrumtečkacz

  "Dohadujeme" se asi jen proto, že jsem někomu nesednul (nebo se jen někteří změnili)...

  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #8, který napsal(a) Evča
 12. 12
  Antonín Daněk

  danek<zavináč>antonindanektečkacz

  >Evča: To víš, lidi jsou divný, a když se potkaj, tak se o tom musí hned pohádat. icon_smile.gif Ono to nejspíš začalo takovým obyčejným přátelským pošťuchováním, ale někdo to prostě musel přehánět, daleko za hranici demence.

  >Petr: No dobře, máš ho tam. icon_smile.gif

  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #8, který napsal(a) Evča
  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #9, který napsal(a) Petr
  • Na komentář odpověděl(a) Petr v komentáři #13
 13. 13
  Petr

  petr<zavináč>petrmikotečkacz


  Já to mínil jenom jako pošťouchnutí, ale každopádně děkuju :)

  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #12, který napsal(a) Antonín Daněk