Protože tuto práci musím tak jako tak zdokumentovat, a protože školní úložiště je dostupné pouze pro studenty FEL, rozhodl jsem se ji (alespoň částečně) umístit i na blog.
Než přejdu k samotné práci, rád bych se omluvil všem, kdo by očekávali větší kadenci článků nebo snad články z jiného soudku. Jsem teď pod celkem velkým časovým vypětím.
Co se týče této práce, zaměřil jsem se především na první metodu vektorizace. Protože mi zabrala mnoho času (minimálně 10 hodin), tak jsem se s dalšími metodami už tolik nemazlil a také podle toho vypadají. Na klávesnici u metody obtahem se raději nedívejte.
Vektorizace překryvem
Výsledek práce:
Výchozí soubory:
Zdrojové soubory:
Postup úprav:
Do nové vrstvy v programu Inkscape jsem si vložil zdrojovou bitmapu. Při vektorizaci touto metodou jsem překrýval obdélníkem (kruhem), jednotlivé části. Tyto primitiva jsem převedl na křivky a dále s nimi pracoval pomocí nástroje edit paths by nodes.
Na velkých částech jsem vytvářel menší. Jednotlivé části jsem vkládal do různých vrstev, především pro přehlednost a kvůli možnosti jednotlivé části skrývat / zprůhledňovat.
Z počátku jsem jednotlivé části vyplňoval náhodnými pestrými barvami, které jsou při práci dobře odlišitelné.
Nejtěžší byla vektorizace klávesnice. Nebylo možné použít dláždění pomocí klonů, prože každá klávesa je v trochu jiném úhlu. Vytvořil jsem tedy několik druhů kláves, které jsem následně kopíroval na svá místa. Již zmíněné klonování jsem použil např. při vektorizaci reproduktorů (tečky na stranách).
Nakonec jsem zvektorizovaný notebook vyplnil autentičtějšími barvami (popř. přechody) a vytvořil verzi s kótami.
Vektorizace obtahem
Výsledek práce:
Výchozí soubory:
Zdrojové soubory:
Postup úprav:
Název této metody je samopopisný. Nástrojem Bezierova křivka jsem obtahoval hrany notebooku.
Křivky jsem dále upravoval pomocí nástroje edit paths by nodes s různými nastaveními.
Nakonec jsem notebook vybarvil. Jsem si vědom, že můj výsledek vektorizace touto metodou není příliš valný, ale pro jisté účely by postačoval.
Automatická vektorizace
Výsledek práce:
Výchozí soubory:
Zdrojové soubory:
Postup úprav:
Vložil jsem bitmapu do programu Inkscape, označil ji a zvolil Křivka -> trasovat bitmapu. Vyzkoušel jsem různé metody (i různé zdrojové obrázky), ale s žádným výsledkem jsem nebyl moc spokojený. Nakonec jsem použil metodu odříznutí jasu (práh 0,7).
Výsledek jsem se snažil vylepšovat, ale došel jsem k závěru, že jinou metodou bych docílil lepšího výsledku a navíc v kratším čase.
Můj názor je, že je dobré o automatické vektorizaci vědět. Zajímavá je především vektorizace pomocí vícenásobného skenování do vrstev. Výsledkem této činnosti je však velmi velké množství bodů, a proto pro případnou práci s těmito body je třeba mít výkonný počítač. Pro většinu případů bych se raději automatické vektorizaci vyhnul.
codeasi<zavináč>gmail
com
Ach ta nostalgie, zítra smáznu poslední stopu spojenou z FELem (jdu si pro diplom) a tedka tady čtu jak píšeš o tom ukolu - my jsme dělali letadlo, první dva ukoly mě bavily, horší bylo modelování (žralo moc času ;)
Koukám v screenshotu máš otevřenou stránku Ondry Bartase? :)
petr.lessner<zavináč>gmail
com
pěkný
danek<zavináč>antonindanek
cz
codeas: Tak tak, vůbec jsem netušil, jak to udělat a jeho tutoriál mě trochu navedl. Neni to ten Slovák, co vede nějaký cvika MGAčka? Modelování mě teď čeká a opět vůbec netuším, jak to udělat. :o)) Hlavně nevim, jestli mam nějak odhadnout rozměry, jak jsou jednotlivý části velký apod...
Jinak mě moc nebavilo, když mi po hodině práce spadnul Inkscape - dost nestabilní software na Windows (nejsem sám).
less: Dík, nejsem z toho moc nadšenej, ale tak na ten první obrázek se podívat dá. :o)
Proč si na svoje práce nezvolíš / neuděláš lepší fotku, bez toho zaoblení?
danek<zavináč>antonindanek
cz
Notebook musíme dělat všichni, jaký zaoblení?
petr.lessner<zavináč>gmail
com
Asi myslí tu soudkovitost (že je ta fotka trochu prohnutá - za to může objektiv), ale dá se opravit opravit softwarově - nemusí se fotit nová.
danek<zavináč>antonindanek
cz
Jo tak. Pravda, fotka svojí kvalitou není úplně ideální. Jediný, co doma máme, je pár více či méně kvalitních digitálních kompaktů. Fotek jsem dělal hodně a tahle je ta z lepších.

Snad si už brzy udělám radost a kopím si zrcadlovku.