Zářijové vydání mého měsíčního periodika.
Filmový kroužek z minulého měsíce.
Zářijová pětka
Filmy jsem se pokusil seřadit podle toho jak se mi líbily, první je ten nejlepší.
- Schindler's List ; Režie: Steven Spielberg ; USA, 1993
Schindlerův seznam si naprosto jednoznačně zaslouží první místo v zářijové pětce.
Film začíná v Krakově, píše se rok 1939. Ačkoliv je pan Schindler poněkud neúspěšná průmyslník, jeho schopnosti jsou vidět hned v počátku filmu. V lepší společnosti v počátku sedí sám u stolu, nikým neznán. Večer však končí tak, že Schindler je středem pozornosti a vysoký důstojník, který později přichází vypadá jako hlupák, když se ptá co je to za člověka.
V počátku mu jde především o výdělek, najímá Židy jako nejlevnější pracovní sílu. Čím více jsou však utlačováni, tím více se jím za pomoci Žida Itzhaka Stermanna snaží pomoci. Jeho továrna je mezi Židy považována za nebe. Narozdíl od jiných se v ní totiž po pracovnících nestřílí.
Nakonec, když má Schindler dost peněz, rozhodl se odkoupit několik tisíc Židů, aby je ve své Československé továrně ochránil před vyhlazovacím táborem - Osvětimí. Jeho úmysly se stanou natolik silnými, že po mylném poslání jednoho vlaku s jeho vykoupenými Židy do Osvětimi, jede osobně do Osvětimi tyto lidi opět vykoupit.
- The Notebook ; Režie: Nick Cassavetes ; USA, 2004
Romantické drama dvou mladých lidí, kteří prožili skvělé léto. Oba jsou z naprosto odlišných společenských vrstev, což se nakonec stane spolu s 1. světovou válkou pro jejich vztah osudným. Když se Noah vrátí z války tak zjišťuje, že Allie je zasnoubená. Allie nemá o Noahovi žádné informace, ale jednoho dne se v novinách ukáže jeho fotografie (Noah kompletně opravil jednu starou vilu). Vydává se za ním a společně vzpomínají.
Zkrátka jedno oko nezůstane suché. Film má hořko-sladký konec.
- Wimbledon ; Režie: Richard Loncraine ; Velká Británie / Francie, 2004
Peter Colt je velice nervózní z toho, že ještě ve své tenisové kariéře nedokázal nic velkého. Poslední šanci přičítá Wimbledonu, a pak se chce odebrat na lavici trenérů.
Potkává zde mladou tenistku Lizzie Bradbury, načež se do sebe zamilují. Ani jeden z nich se během Wimbledonu nechce rozptylovat, ale dlouho to nevydrží. I v turnajích si vedou dobře, až najednou Lizzie začne prohrávat a úplně z Wimbledonu vypadne.
- Knoflíkáři ; Režie: Petr Zelenka ; Česko, 1997
Film se skládá z šesti více či méně souvisejících povídek. Černým humorem, ironií a hořkostí se zde nešetřilo. Rozepisovat se o příbězích by bylo na dlouho, snad jen jeden.
První příběh souvisí se špatným počasím v Japonsku. Konkrétně ve městě, na které měla být svržená atomová bomba Američanů, přičemž tento cíl byl změněn, kvůli špatnému počasí. Odehrává se zde rozhovor tří Japonců, jeden z nich ostatním vysvětluje význam nadávek (Japonština je nemá) a posléze je učí nadávat. Je to opravdu komické, jak ti japončíci mlátí do stolu se slovy „Fucking weather !" a vůbec netuší význam.
- Night at the Museum ; Režie: Shawn Levy ; USA, 2006
Bezesporu nejhorší film ze zářijové pětky, který předešlým čtyřem nesahá ani po první řádek titulků. Exponáty muzea v noci ožívají a nový hlídač je musí zvládnout. Horší film, který jsem v poslední době viděl byl už jenom Transformers.
michaelf.ms<zavináč>gmailcom
není v knoflíkářích taky o tom týpkovi jak si lehal pod vlak a strefoval tu osmičku?
danek<zavináč>antonindanekcz
Yep, to tam je.
michaelf.ms<zavináč>gmailcom
Tak to jsem viděl a je to opravdu hodně dobrý
Knoflíkáři maj podle mně hlubší myšlenku, než aby si zasloužili byt predposledni.
danek<zavináč>antonindanekcz
Máš pravdu, měl jsem slabší chvilku, takže to vyhrály ty romanťárny.
S tím Transformers máš naprostou pravdu, ztráta času.