Mé požadavky se od minulého článku na stejné téma změnily.

Podíval jsem se můj článek z poloviny roku 2007: Vybíráme webhosting - 5 důležitých hodnot a docela mě překvapilo, že je vcelku aktuální i dnes. Sice je tam pár úsměvných věcí (jako např. platba složenkou), ale v zásadě tam není nic napsáno špatně. Překvapilo mě to proto, že jsem s některými věcmi, o kterých tam píšu, v té době neměl žádné praktické zkušenosti.

Každopádně už více jak měsíc hostuji několik webů na zahraničních serverech GoDaddy a s tím jsem si uvědomil, že mé požadavky na hosting se trochu rozvinuly. Pokud plánujete koupi svého prvního sdíleného hostingu, doporučuji spíše první (výše odkazovaný) článek nebo se mi ozvěte a já vám za symbolickou cenu pronajmu multi-domain multi-hosting, který mám zaplacený já.

Nové požadavky

 • Možnost nasměrovat na hosting více domén (do různých adresářů), tedy možnost provozovat více projektů. To je asi hlavní věc, která se u mě změnila. Mít zaplacený vysoce kvalitní hosting, za téměř 2000,- na rok, je sice pěkné, ale bohužel jsem s ničím nebyl natolik úspěšný, abych hosting jediným projektem využil.

 • Diskový prostor v desítkách až stovkách GB. I když třeba tolik v současnosti nevyužiji, nechci myslet na to, jestli si můžu dovolit ještě nahrát těchhle 10MB nebo ne, chci mít patřičnou rezervu.

 • Traffic (objem dat, jaký je možné ze serveru odeslat / přijmout) Někteří lidé mu přikládají až příliš velký význam. Pokud už nemáte rozjeté projekty s velkou návštěvností, tak vás tento faktor nemůže v dohledné době omezovat. Jinak řečeno, ani Facebook či Google neměl ze dne na den miliony uživatelů, i když samozřejmě od určitého bodu může začít návštěvnost růst po hezčí křivce. Pokud neplánujete filehosting nebo porno web, tak moc traffiku ze začátku nespotřebujete. Pro představu: vše, co běží na antonindanek.cz, má průměrný traffic 10 GB měsíčně a to je tu opravdu hodně obrázků a dokonce nějaká videa.

  Přesto je to faktor, který je dobré zohlednit. Většina hosterů ale nabízí velmi pěkné hodnoty.

 • CRON umožňuje automatické spouštění skriptů v určitém čase a je pro mne důležitou položkou. Na blogu přes něj pouštím robota pro kontrolu zpětných odkazů, jinde stahuji aktualizované seznamy produktů (dělat to při každém načítání webu by nebylo zrovna optimální). Je dobré se taky podívat na počet úloh, jaký můžete do CRONu dát.

 • počet databází / velikost jedné databáze - není co dodat.

 • Platba přes PayPal, popř. kreditní kartou => služba dostupná do několika minut po objednání.

Další věci, které mě u GoDaddy potěšily, i když je třeba nutně nepotřebuji:

 • 25$ pro kampaně v síti Google a 50$ v síti Facebook. To je hodně příjemné už jen proto, že si můžete zkusit, jaké to je inzerovat svůj projekt ve vyhledávání, v obsahové síti Google (AdSense) nebo na Facebooku. Musím říct, že mě hodně překvapilo, jak přesně je možné zacílit reklamu na Facebooku. Díky tomu, kolik informací o sobě lidé prozrazují, můžete inzerovat třeba jen pro lidi, kteří hrají počítačové hry a mají rádi Kofolu. Díky tomu je možné hodně ušetřit, protože získáváte jen opravdu relevantní lidi. AdWords je také velmi přesný, ale přecejen tam člověka znáte jen podle zadaných klíčových slov.

 • Možnost editovat přímo konfigurační soubor PHP. Tohle je hodně profesionální položka, kterou v ČR získáte maximálně na dedikovaném serveru. Pro některé projekty toto může být klíčové (nastavení doby provádění skriptu, velikost přidělené paměti).

 • Desítky open source systémů lze nainstalovat jediným kliknutím. Pokud se nějaký ten pátek pohybujete v prostředí tvorby webů, instalace nějakých Wordpresů, Wikin apod. je jenom rutinní práce, která se dá zautomatizovat.
godaddy-open-source.png
 • Kromě PHP4/5 také další jazyky. Skriptování na straně serveru - CGI (Python, Perl, Ruby) - může být opět u některých projektů nezbytné. Dává to hostingu úplně nový rozměr. Sice s PHP + CRON se toho dá udělat hodně, ale toto je mnohem elegantnější řešení a někdy potřebné. Navíc by tu měl být i Ruby on Rails a Java (zatím jsem nevyzkoušel).

 • Preview DNS - Díky tomuto můžete dočasně prohlížet svůj projekt pod zkušební doménou GoDaddy, před představením veřejnosti (testování).

Tohle vše (a další nezmíněné věci) dostávám za skoro stejnou cenu, jako jsem platil u Onebitu (tedy ještě platím, ale dále už prodlužovat nebudu). V čem je tedy háček?

Tak by zněla má otázka, protože cokoliv příliš výhodné mi je spíše nepříjemné. Proč? Protože to téměř na 99% znamená, že je někde skrytý háček.

Možné problémy

 • Větší zpoždění odpovědí. Servery jsou umístěné v Americe, takže se dá čekat, že odpovědi od těchto serverů nebudou tak rychlé, jako od těch v Evropě nebo přímo v ČR. Je tomu opravdu tak. Tady přitom nejde ani tak o vzdálenost (cesta optickým kabelem na dně oceánu skoro žádné zpoždění nevytvoří), ale mezi klientem a serverem je zkrátka více prvků (routerů, směrovačů,…), kde se ty milisekundy nasčítají. Je to ale přijatelné, nejsou to doby, které by uživatele naštvali natolik, že by odešel. Navíc delší je hlavně první odpověď, potom už je to lepší.

 • Musíte být schopni si spravovat DNS záznamy. GoDaddy nepodporuje správu cz domén, takže si je musíte spravovat jinde a nasměrovat je na hosting GoDaddy. Tam si potom doménu přidáte do administrace jako off-site DNS. Je to celkem jednoduché, ale ono je jednoduché všechno, pokud to umíte. icon_lol.gif Pro mě toto není problém, spíše naopak (chci mít své domény pod kontrolou sám), ale přijde mi vhodné to zmínit.

 • Není zde zautomatizované vytváření subdomén. V ČR je poměrně oblíbené, že co vytvořený adresář, to nová subdoména. U GoDaddy to tak není. Mohlo by to způsobovat problémy u větších projektů a hlavně by to vyžadovalo asi poněkud chaotickou implementaci (vzhledem k tomu, že na jeden hosting se dá nasměrovat více domén). Tady si tedy musím nové subdomény nasměrovat ručně do konkrétních adresářů, což chvíli trvá, ale v podstatě to není problém.

 • V mém plánu nemám neomezené množství e-mailů, spravované na GoDaddy. Já to řeším přes Google Domain služby. Zkrátka si nechávám e-mail spravovat zdarma u Google a rázem omezen nejsem. Je to vcelku jednoduché, stačí se registrovat a nasměrovat MX záznamy. Na vše jsou u Google instrukce krok po kroku.

P.S.: Nedělejte si obrázek na rychlost odezvy po navštívení webu GoDaddy.com. Alespoň u mě jejich domovská stránka reaguje poněkud pomalu, ale takto pomalé hostované stránky nejsou.

P.P.S.: Můj předchozí (nyní ještě současný) hosting Onebit nijak nekritizuji. Byl jsem s ním vždycky spokojen, jenom se prostě změnily mé požadavky. Onebit také umožňuje účet rozšířit o další domény, ale bylo by to cenově nevýhodné (příplatky za každou doménu). A hlavně u GoDaddy je to všechno trochu jinde. Mám rád volnost a tady se dá nastavit opravdu skoro vše, jako byste měli vlastní dedikovaný server.

7 komentářů

Neváhejte napsat k článku komentář

Nevyplňujte:

 1. 1
  Scotty

  kapl.tom<zavináč>centrumtečkacz

  Kde je teď hostován tento blog? Načítal se mi přesně 30 sekund, což mi přijde trochu moc...

  Jakou administraci používá GoDaddy?

  • Na komentář odpověděl(a) Antonín Daněk v komentáři #2
 2. 2
  Antonín Daněk

  danek<zavináč>antonindanektečkacz

  Stále u Onebitu, tvojí pomalou linku server nezachrání. icon_smile.gif To jsi si mohl domyslet, když tu píšu, že ještě pořád u Onebitu jsem.

  A na tu druhou otázku neznám odpověď, ani se mi nezdá, že by používali nějakou hromadně používanou.

  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #1, který napsal(a) Scotty
  • Na komentář odpověděl(a) Scotty v komentáři #3
 3. 3
  Scotty

  kapl.tom<zavináč>centrumtečkacz

  Mou pomalou linkou to nebylo, protože obsah z externích serverů (třeba ty reklamy a já nevíc co vše tu máš) se načítal rychlostí linky, zatímco tvůj blog se držel kolem 5kBps. Ale teď se načetl třeba hned. Možná že měl jen Onebit v tu chvíli vytíženou linku / server...

  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #2, který napsal(a) Antonín Daněk
  • Na komentář odpověděl(a) Antonín Daněk v komentáři #4
 4. 4
  Antonín Daněk

  danek<zavináč>antonindanektečkacz

  Reklamy se načítají až po načtení celýho webu, mam na to skript, kterej se volá přes událost onload, právě z toho důvodu, že AdSense většinou brzí, a tak ho načítám takhle, abych nikoho nezdržoval. Určitě sis všiml, že se reklama do článku jakoby dosadí až po načtení.

  Mimochodem, ty jsi s tim svým hostingem spokojenej? Servery mají sice nejspíš v Německu, ale něco to tam taky dost brzdí a hlavně dost často vrací 500: http://data.antonindanek.cz...-web.png (vyfoceno namátkou teď). To by mi vadilo víc, než 3 vteřiny čekání na odpověď. A nepleť si rychlost přenosu dat a rychlost odezvy.

  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #3, který napsal(a) Scotty
  • Na komentář odpověděl(a) Scotty v komentáři #5
 5. 5
  Scotty

  kapl.tom<zavináč>centrumtečkacz

  Já spokojen jsem. Za ty prachy je to prostě super. S tou pětistovkou se to stává, ale když dáš hned refresh, tak web normálně naběhne. Nevím, co to dělá, ale asi jim napíšu. S administrátorem je výborná domluva, tak uvidíme, jestli k tomu řekne něco víc...

  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #4, který napsal(a) Antonín Daněk
 6. 6
  Jirin

  GoDaddy ma opravdu podporu Javy? Ji tam nikde nevidim:/

  Jinak je mozne editovat i httpd.conf pro apache, nebo nevim jak to maji oni, ale proste potrebuji dynamicky tvorit subdomeny, treba mit nokia.mobil.cz, siemens.mobil.cz apod. , tkere se v podstate smeruji stejne na jeden skript a je zbytecne prave vytvaret pro ne jednotlive adresare

  • Na komentář odpověděl(a) Antonín Daněk v komentáři #7
 7. 7
  Antonín Daněk

  danek<zavináč>antonindanektečkacz

  Na titulce si klikni v zeleným menu nahoře na Hosting a na otevřené stránce na Plan Details, pak dej vyhledat Java. Ale opakuji, že jsem to prakticky nezkoušel.

  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #6, který napsal(a) Jirin