Spousta mladých lidí včetně mě vidí svou budoucnost přes růžové brýle. Velký dům, rodina, přes 50 000 čistého měsíčně, ...

Sen

Sen bych definoval jako nepromyšlený plán nebo spíše výsledek nějakého, obvykle složitého, plánu. Každý má sny a není na tom nic špatného. Já osobně jsem hodně velkej snílek a utíkám do své smyšlené reality „po dvaceti letech" poměrně často.

sen-plan.jpg

Hodně lidí vidí velice reálně sama sebe v řadách nejvyššího managementu, šéfa firmy chcete-li. Nevidí na takové práci nic těžkého, ale už vůbec neví, jak se do takové pozice dostat. To, že je velení věcí snadnou je však představa zkreslená Hollywoodem. Od vůdce je vyžadována kreativita, aby zkrátka vedl a ne hibernoval či parazitoval. Samozřejmě, firma s dobrými kořeny může několik let přežívat bez nějakých velkých změn v ekonomických tabulkách, ale věčně to bez vymýšlení nových věcí nejde.

Plán

Plán je cesta s cílem. Na rozdíl od snu kde je jenom ten cíl. Zkrátka víte přesně, jak se k tomu cíli dostat.

Dejme tomu, že si chcete založit nějaký typ reklamní agentury. Musíte tedy vědět jak získáte kapitál. Pokud se rozhodnete pro půjčku, pak musíte zajistit spoustu dalších věcí: zjistit jak taková půjčka probíhá, mít nějaký pravidelný přísun peněz aby jste jí vůbec dostali, vědět z čeho jí budete splácet apod. Pokud se vám takový důležitý krok podaří úspěšně realizovat, začne vám kolečko s vybíráním obytných prostor a získáváním spolupracovníků. I když se přenesete přes tuto část, musíte zvládnout to nejhlavnější, čili mít znalosti v oblasti reklamy, vědět kam sáhnout pokud je třeba to a to atd.

Zkrátka je toho moc a pokud si budete pořád jen říkat, že chcete být ředitelem reklamní agentury, nikdy se vám to nepodaří. Musíte si jasně určit malý dílčí cíl, splnit ho, a tak pokračovat dále.

Máte plány nebo sny ?

Jestli máte nějaké vize o své budoucnosti, zamyslete se jestli se jedná o sen nebo o plán. Položte si jednoduché otázky, jejichž odpovědi vám nastíní cestu k vašemu cíli. Pokud zjistíte, že realizace vašeho cíle je buď hodně vzdálená nebo dokonce vůbec nevíte jak se k němu dobrat, raději se hodně rychle vraťte o velký krok zpět.

Udělejte ze snů plány

Jak už bylo naznačeno, ten hlavní rozdíl mezi plánem a snem je, že u plánu víte přesně jak se k cíli dostat. Dle mého názoru je cesta za úspěchem vydlážděna malými plány a cíly. Říká se, že člověk je tak velký, jak velké má ambice. To je určitě do jisté míry pravda, ale ne doslova. Pokud si řeknete, že budete velkým počítačovým mágem a nic pro to neuděláte, tak se jím prostě nestanete. Jediné co budete mít je ten sen, popř. sebelítost.

Dávejte si na sny pozor. Pokud v nich začnete moc plavat, jednoho dne velice špatně dopadnete na zem. Stále se mi více potvrzuje, že zadávat si malé úkoly s jasným cílem je nejproduktivnější cesta. Jde o to, abyste přesně věděli co pro dosažení cíle udělat. Pokud se budete pokoušet hned pustit do něčeho velkého, pravděpodobně skončíte tak, že neuděláte nic.

2 komentáře

Neváhejte napsat k článku komentář

Nevyplňujte:

 1. 1
  6loudil

  6loudil<zavináč>seznamtečkacz

  je presne citelne, ze jste v zivote nic neprozil ani nedokazal...
  takovy clanek bych si nedovolil napsat ani ja a to jsem opravdu jinde a s cennymi zkusenostmi.
  priklad reklamni agentury je zavadejici (podle Vas je hracka zalozit RA) -> reklamni agentura je jedno z nejslozitejsich podnikani vubec
  PS: v podstate je to same, kdyz nabizite tvorbu webu a sam neumite obejit obrazkovy antispam jednoduchym scriptem proti robotum, pak vubec nechapu, jaky ma smysl tento clanek

  • Na komentář odpověděl(a) Antonín Daněk v komentáři #2
 2. 2
  Antonín Daněk

  danek<zavináč>antonindanektečkacz

  Ano, vy jste opravdu jinde. icon_lol.gif
  Nechápu, z čeho jste vyvodil, že považuji založení RA za jednoduchou záležitost. Vím toho o takových agenturách jen minimum, ale já chtěl jenom ukázat, že si člověk musí problém rozložit na menší části a ty řešit. Vůbec jsem se nesnažil nějak popisovat zařizování reklamní agentury a pokud jste tento odstavec považoval za jakési HOW TO a sám jste takovou agenturu tvořil, chápu že se cítíte dotčen.
  Asi máte na mysli použití místo kontrolního obrázku nějakou kontrolu založenou na javascriptu. Myslim, že nepoužití něčeho takového nevypovídá o mých schopnostech tvořit web a autorizace je pro mě daleko vhodnější.

  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #1, který napsal(a) 6loudil