Stáhl jsem si a upravil skript pro kontrolu dostupnosti doménových jmen a zjistil jsem, že ještě stále existuje 2-znaková COM doména, kterou je možné koupit přímo (y4.com). Skoro se mi tomu nechtělo věřit a pak jsem zjistil důvod: COM domény již nadále jde kupovat až od délky 3 znaků. Dokonce jsem slyšel, že snad kratší domény nepůjde dále prodlužovat, ale kdo ví, majitelé by se asi hodně cukali.

Nicméně jsem nechal zkontrolovat také INFO a CZ domény a rozhodl jsem se pro koupi jedné z nich. INFO jsem vyloučil (4 znaky pro TLD je prostě moc a navíc mám pocit, že si na ni lidé úplně nezvykli, a když si přesně nepamatují adresu, tak zkusí CZ). CZ domény lze registrovat dokonce 1-znakové, ale samozřejmě jsou beznadějně pryč. Několik 3-znakových CZ domén ale ještě stále je.

Budu ji používat především jako krátký alias pro můj blog, ale je pravděpodobné, že některé mini-projekty budu umisťovat na její subdomény. Mimochodem Onebit mi nedovoluje vytvářet A záznamy jiné, než pro antonindanek.cz, takže jsem nemohl přímo doménu nasměrovat na Onebit. Když tedy zadáte do prohlížeče 4td.cz, váš požadavek půjde poněkud obskurně na server v Americe, odkud bude prostřednictvím htaccess odeslán zpět do ČR.

Také jsem uvažoval, že bych pod touto doménou začal používat e-mail, ale asi bych si moc nepolepšil. Jde o to, že můj e-mail u antonindanek.cz je hodně dlouhý a musím ho většinou tak 3-4x opakovat, což mě poslední dobou předem odradí tuto adresu v reálném světě používat. To by s 4td odpadlo, nicméně pořád by tu byl problém se zvláštností takové adresy. Totiž obyčejní lidé nejsou zvyklí na to, že existuje něco jiného než Seznam a jsou z čehokoliv neznámého vyjevení. Kdyby to byla jen vyjevenost, tak by to člověk překousnul, ale co se mi nestalo. Když jsem si registroval účet u ČSOB, mé registrátorce se e-mail nezdál a patrně si myslela, že si z ní dělám legraci, protože jej nejspíš vůbec nezadala do systému. Zkrátka i přes to, že jsem si zvolil zasílání výpisů přes e-mail, tak jsem jej neměl vyplněný, takže mi žádné nechodily. Nebo je to normální postup, že si klient musí tuto položku vyplnit sám? Asi ne, když všechno ostatní vyplněno bylo.

A ještě obhajoba před těmi, kdo pochybují o smyslu koupě této domény. Doména o pouhých 3 znacích je krátká a i když se jedná o nesmyslné znaky, tak má pořád svojí cenu (hádejte, kolik 3-znakových COM domén je volných). Navíc 4TD si můžete transformovat na ATD (Antonín Tonda Daněk), takže jsem koupil ještě relativně pěknou.

6 komentářů

Neváhejte napsat k článku komentář

Nevyplňujte:

 1. 1
  Scotty

  kapl.tom<zavináč>centrumtečkacz

  Sry za OT, ale teď fakt nechápu rozdíl mezi bleskovkou a článkem...

  • Na komentář odpověděl(a) Antonín Daněk v komentáři #2
 2. 2
  Antonín Daněk

  danek<zavináč>antonindanektečkacz

  Hlavně v tom, že jako článek píšu jen něco, co považuju za hodně zajímavý.

  Asi narážíš na dýlku. No každopádně docela vážně uvažuju, že bleskovky zrušim a budu mít prostě jenom články. Bleskovky totiž asi skoro nikdo nemá v RSS, a tak to píšu jen pro Google. icon_smile.gif A taky už jsem párkrát postrádal možnost přiřadit bleskovce tag.

  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #1, který napsal(a) Scotty
 3. 3
  Michael

  michaelf.ms<zavináč>gmailtečkacom

  Neměl bys někde soukromě seznam oněch volných :)?

  • Na komentář odpověděl(a) Shabbi. v komentáři #5
  • Na komentář odpověděl(a) Antonín Daněk v komentáři #6
 4. 4
  kaja47

  kaja47<zavináč>seznamtečkacz

  Někdo má už tak krátkou doménu od začátku a nemusí nic zkracovat :).

  • Na komentář odpověděl(a) Antonín Daněk v komentáři #6
 5. 5
  Shabbi.

  Kdysi jsem narazil na checker domén a zrovna tahle funkce tam byla ... zkus ze zeptat Googla, třeba to ještě existuje icon_smile.gif

  A k tomu OT - taky se přimlouvám za zrušení bleskovek icon_wink.gif

  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #3, který napsal(a) Michael
  • Na komentář odpověděl(a) Antonín Daněk v komentáři #6
 6. 6
  Antonín Daněk

  danek<zavináč>antonindanektečkacz

  >Michael: Seznam všech 3-znakových CZ domén nemam, ale možná by stálo za to si ho udělat, projít ho a vybrat ty dobrý. Každopádně je jich volných ještě dost na to, abys na to šel z druhý strany (něco zkusil vymyslet a zjistil, jestli je to volný).

  Problém je, že těch variací (s opakováním) je skoro 50k a to ověření taky chvíli trvá. Ono i ty dvouznakový zabraly asi půl hodin až hodinu. Ale tak max_execution_time na lokálním serveru mam na nekonečnu, takže mě to nijak neobtěžuje, asi to pustim. icon_smile.gif

  >kaja47: Vidíš to a jak to bylo? Měl jsi přizdívku a štěstí nebo máš přizdívku podle volný domény. icon_lol.gif

  >Shabbi.: OK, beru na vědomí. icon_wink.gif

  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #3, který napsal(a) Michael
  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #4, který napsal(a) kaja47
  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #5, který napsal(a) Shabbi.