Článek pojednává o problematice začlenění žen v oboru IT. Jak získat více žen do IT průmyslu?

Pozoruji, že pokaždé, když už skoro začínám pracovat na semestrální práci, tak dostanu chuť o něčem napsat na blog. icon_lol.gif Tentokrát to nebude nic z mé hlavy, ale zase jednou, po dlouhé době, malý překlad. K článku jsem se dostal na Facebooku, kde ho nesdílela Alča a jedná se o toto: Gender in IT, OSS, & PHP, and How it Affects Us *All*.

Ještě bych dodal, že to není ani zdaleka doslovný překlad, protože slečna / paní Elizabeth Naramore se, jak by řekl Ross z Friends, „Vykecává na 18 stranách, popsaných z obou stran.“ Zkrátka tu jenom shrnu, o co v článku jde.

Pohlaví v IT, OSS či PHP a jak nás to *všechny* ovlivňuje

„Všechny“, tady znamená nás v IT.

Na začátku Elizabet píše o tom, jak se cítila špatně na konferencích PHP, kde nebylo mnoho žen. Poté přechází k tomu, o čem v tomto článku hlavně jde. Nejdříve zmiňuje, jak hodně roste IT trh téměř na všech frontách v počtu zaměstnávaných lidí, a to o desítky procent. Pak upozorňuje, že procento žen v tomto odvětví naopak klesá. Udává, že v roce 1993, 17% titulů oborů typu počítačové vědy, dostaly ženy. V roce 2007 už jen 12%. Stejně tak tyto procenta klesají v počtu zaměstnávaných žen v IT. Také udává, že v jiných inženýrských / vědeckých oborech, je poměr muži:ženy téměř 1:1, a proto vznáší otázku: Čím je IT tak neatraktivní pro ženy?

Proč je tomu tak?

Důvod #1: Být v minoritě nikdo nemá řád.

Zmiňuje, že být v minoritě nemá rád nikdo, ani muži. Dále píše, že být v minoritě podporuje chuť člověka tuto skupinu opustit. Své tvrzení opírá o studie. Dodává, že sexistické vtipy také věci nepomáhají.

Komentář: Z mého pohledu, je to jen kňučení, jak to mají muži snadnější, protože jich je v tomto oboru více a cítí se tu lépe. Přitom třeba mně v tomto ohledu minorita nevadí. Na základní škole jsem chodil na kurz psaní všemi deseti prsty, kde jsem byl snad jediný kluk a bavilo mě to. icon_lol.gif Stejně tak vím, jak se často muži k ženám chovají, když jsou v minoritě. Pomáhají jim, a ve výsledku většinu práce udělají oni, takže já to vidím spíše jako výhodu pro ženy, ale ony asi ne. A sexistické vtipy? No nevim, jestli Elizabet nepracuje zrovna v nějaké úchylné skupině, ale myslím, že občasný sexistický vtip ještě nikomu neublížil (a když, tak na obou stranách stejně).

Důvod #2: V cestě stojí život.

Elizabet je zakladatelkou skupiny PHPWomen a říká, jak je těžké se sejít. Ženy si prý na fóru stěžují, jak mají málo času a jak jsou zaneprázdněné. Netvrdí, že jsou vytíženější než muži, ale nemají takovou kontrolu nad svým volným časem.

Důvodem jsou domácí povinnosti a péče o děti. O další studii Elizabeth opírá tvrzení, že ženy se domácím věcem věnují 6x více, než muži. Píše, že muži také lépe zapadají do komunity, protože ve svém volném čase můžou navštěvovat komunitní fóra apod. Ženy na to mají méně času, a pokud zde nejsou jejich příspěvky oceňovány, stále mají mnoho jiných věcí na práci. Dále zmiňuje, že v IT si člověk nemůže jen tak dát pauzu, protože je to rychle rozjetý vlak, s kterým je těžké udržet krok, bez neustálého studia. Tedy např. několikaletá mateřská dovolená může být problém.

Komentář: Určitě bude pravda, že ženy se více věnují např. výchově dětí, i když do toho čím dál tím více zasahují i muži. Je to tak ale dané přírodou a miliony let evoluce. Zkuste si zjistit, co dělala vaše pra-pra-babička (u mnohých bude stačit pra-babička). Pravděpodobně byla tzv. ženou v domácnosti, což obnáší celoživotní nudnou, rutinní činnost, měknutí mozku. Myslím, že vychování super-potomka icon_smile.gif může být docela dobrý smysl života, ale budiž, když chtějí ženy do práce, nikdo jim v tom nebrání. Naopak si myslím, že muži ženám vychází docela hodně vstříc a dokonce se i stává, že jsou muži na mateřské, což mi teda přijde už docela extrémní. icon_lol.gif Každopádně co tím vším chci říct. Máme v sobě zapsáno, jak tyhle věci dělat, ale proč to nezměnit, za pár tisíc let nám to přijde normální (to není ironie, vážně jsem pro). icon_smile.gif Jenom by bylo dobré nečekat, že během jedné generace se všechno změní.

Důvod #3: V IT je velmi málo lidí, ochotných pomoci.

Píše, že nováčkové a vůbec všichni, co mají nějaký dotaz, to mají v IT či open source kultuře hodně těžké. Máme tu flamewary, trolly a RTFM mentalitu (jestli tohle čtete, tak snad víte, o co jde). Když navíc něco napíšete špatně nebo vytvoříte škaredý kód, jste zvěčněni na webu typu Daily WTF (u nás máme např. lamer).

Dále říká, že RTFM neexistuje nikde jinde, než v IT. Ptá se, proč jsou chyby tak neodpustitelné v IT a proč nemáme trpělivost učit nováčky nové věci. Zmiňuje, jak je odpověď: RTFM, demotivující a že mnohdy je hledání odpovědi na Google nebo v dokumentaci hodně těžké. Také však uznává, že RTFM podporuje: Místo abys dal hladovému člověku rybu, nauč ho rybařit.

Komentář: Tady se nedá jinak, než souhlasit. Sice také uznávám moudro, napsané o nějaký ten řádek výše, ale často je odpověď RTFM hodně iritující. Já vím, že máme Google, který dokáže prohledat web za zlomek vteřiny, ale když se vás někdo na něco ptá a vy znáte odpověď, bylo by fajn odpovědět normálně. Tohle se na sebe nabaluje. Když jsem začínal a měl hodně otázek, taky jsem podobnou odpověď často dostal, a proto jsem jí možná sám jindy použil. Musíme prostě udělat zlom, být na sebe hodní a nepoužívat tolik Google. icon_smile.gif

Na druhou stranu by si ale lidé (a především ženy) měli snížit hranici urážlivosti. Když je něco špatně, tak to řekneme a nebudeme předstírat, že je to dobře. Já se s tímhle problémem setkávám osobně dost často. Málokdy najdu sílu obalovat věci do peřinky, a když se mi něco nezdá, tak to prostě řeknu. Lidi, kteří na to nejsou zvyklí, mě považují za hnidopicha. Problém je v tom, jak vážně a vůbec jakým způsobem člověk přijímá kritiku. Když já řeknu: Tohle je IMHO špatně, udělej to radši takhle. Tak tím myslím přesně to, co jsem napsal a ještě se můžu mýlit. Ženy si pod tím ještě většinou představí: Jsi hloupá nána, nemám tě rád! Ale tak to opravdu nemyslím. BTW přesně tohle se teď stalo na Facebooku pod odkazem na originál tohoto článku. Kritizoval jsem Alči angličtinu a už jsem zase ten špatnej hnidopich. Přitom jsem do toho nezakomponoval žádné osobní narážky, i když po Xté odpovědi už jsem začínal být trochu nervózní. Dost mě štve, když se někdo stále pere za něco, co je očividně špatně.

Je tu ještě 4. důvod, ale první tři jej IMHO obsahují.

Proč by nás to vůbec mělo zajímat?

Důvod #1: Rozdílnost nás všechny dělá více kreativní a inovativní.

Zdá se to být logické, že rozdílnosti (pohlaví, rasa, věk) v týmu povedou k lepším výsledkům, ale žádný výzkum to nepotvrdil. Potvrdil však, že čím více rovný je tým, pokud jde o počet mužů a žen, tím více kreativní je.

Komentář: Tady nemám úplně jednoznačný názor, vlastně se celkem shoduje s těmi výsledky. Věřím, že smíšení mužů a žen v týmu může podpořit kreativitu, ale už ne tak produktivitu. Totiž pokud se podívám např. konkrétně na programování, nějak si nedovedu představit, jak by mě mohla vedle-sedící kolegyně podpořit. Nevím jak vy, ale já nikdy na živo s nikým neprogramoval a pokud, tak mě to jenom obtěžovalo (např. ve škole). Programování je prostě samotářská práce. Samozřejmě beru pozdější konzultace. Ale během programování se člověk musí absolutně soustředit a pohled na hezkou kolegyni naproti mi v tom nijak nepomůže.

Důvod #2: Momentálně není budoucnost moc světlá.

Elizabeth by ráda, aby její dcera nebo vnučka mohla začít svou kariéru v IT, aniž by se musela potýkat s výše zmíněnými problémy. Chtěla by, aby se zastavila tato nabalující se, sněhová koule.

Komentář: Souhlasím, s každou další ženou, která přijde do IT, je větší šance, že nějaká další se přidá.

Co pro to můžeme udělat?

Řešení #1: Příjemně mezi sebe vítejte ženy i další nováčky.

Elizabeth zmiňuje studii, kde zvyšující se počet žen zlepšuje prostředí pro další ženy-nováčky. Také říká, že je třeba ucpat „děravou trubku“, kudy ženy z IT průmyslu odcházejí.

Řešení #2: Zaměřte se nejen na získávání nových žen, ale také jejich udržování v IT.

Zmiňuje práci ve spolupráci. V open source nabízí dávání ženám časově méně náročnou práci, jako je psaní dokumentace. Je třeba ucpat „děravou trubku“.

Komentář: Podle mě je toto celý problém, proč ženy nejsou v IT. Oni přicházejí nebo to alespoň zkoušejí, ale pak to vzdají. Je to vidět i na ČVUT, kdy po přijímačkách je vidět na chodbách více žen, než koncem roku. Ale tady já nemůžu pomoci, je to proti tomu, co jsem psal výše. Byl bych rád, kdyby bylo v IT více žen, ale ne za cenu, že za ně bude muset někdo jiný dělat práci. Je to úžasná práce, stereotyp v ní nenajdete a dělat jí tedy není zadarmo, člověk jí musí hodně obětovat. To ženy obvykle nejsou ochotny udělat, protože se na ni dívají jen jako na tzv. job (něco co musíte dělat, abyste se uživili) a ne součást života. To je ten problém.

Řešení #3: Opusťte komfort.

Aby nastala změna, budeme se muset snažit. Jako žena, která je nová v oboru, se budete muset např. přidat k open source projektu nebo navštěvovat srazy či dokonce konference. Udělat si přátele.

Jako žena, která už je déle v oboru, byste měla pokračovat v práci a hlavně se pokoušet rozšiřovat své řady. Třeba udělejte prezentaci ve vaší komunitě.

Jako muž byste si měl zkusit, jaké to je být v minoritě a sympatizovat s ženami, které v té situaci jsou. Bylo by dobré si najít IT kamarádku a pomoci jí.

My všichni bychom měli odolat při příští otázce odpovědi: RTFM a prostě nabídnout praktické řešení nebo alespoň odkaz bez nepříjemných komentářů.

Závěrečný komentář: Byl jsem celkem negativní v některých komentářích, tím ale nechci vyhánět ženy z IT, naopak je tu vítám. Na ČVUT jsem potkal hodně holek, s kterými je radost být. Jen více takových! (I když většina z nich nehodlá být programátorkami.) (Blogujícími příklady jsou Alča a Barča.) Jenom jim nechci dávat nějaké extra výhody a dělat za ně práci jen proto, že mají minisukni (teď už zase mluvím obecně icon_wink.gif).

11 komentářů

Neváhejte napsat k článku komentář

Nevyplňujte:

 1. 1
  Michael

  michaelf.ms<zavináč>gmailtečkacom

  Tvoje reklama se lehce trefuje do vkusu všem šovinistům :) - http://files.flannery.cz/Un...tled.jpg ...

  Zatím si na ženskou praxi v IT oblasti neumím vytvoři žádný názor, jelikož jsem nikdy nepotkal takovou, kterou by cokoli z této oblasti, vyjma THE SIMS 2 :), zaujalo. Třeba Lucce jsem před pár dny vyprávěl, jak funguje virtuální optická mechanika... snažila se naslouchat, tak moc se snažila... bylo jí to vidět na očích, jak moc se snaží :)... a za pár dnů už si nepamatovala nic. Včera jsem jí vysvětlil, jak fungujou torrenty a uvedl jí do počítačového pirátství. S principem torrentů bytostně nesouhlasí, ale ukončit stahování oblíbeného filmu se jí nechtělo :)... Ženský si jaksi nedovedou vytvořit duševní pouto k počítačovému abstraktnu :), nedovedou jím žít.

  Co se týče mého postoje k roli ženy ve společnosti, nemám nic proti kariérismu a rovnoprávnosti, ALE

  stejně jednou přijde chlap a dítě a prolaktin, který je donutí vrátit se tam, kam je postavil Bůh a ještě z toho budou moc nadšené. Asi tak.

  • Na komentář odpověděl(a) Antonín Daněk v komentáři #2
 2. 2
  Antonín Daněk

  danek<zavináč>antonindanektečkacz

  Jj, ta reklama se tam zobrazuje pořád, taky mě to pobavilo. icon_lol.gif

  Já věřim, že holka může bejt taky technickej typ, ale je pravda, že většinou když nějaká o technice mluví, tak to zní hrozně učebnicově.

  Jinak jsem teď trochu googlil a prohlásil tuhle: http://www.zkusit.cz/zeny-i...rova.php za nejvíc sexy programátorku (tělesně i duševně), jaká se kdy objevila na mém LCD. icon_lol.gif (Byla v Uvolněte se prosím.)

  Jo a zjistil jsem, že přesně tohle (v článku) Google podporuje nějakým stýpkem: http://www.google.com/anitaborg/

  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #1, který napsal(a) Michael
  • Na komentář odpověděl(a) AlenKa v komentáři #3
 3. 3
  AlenKa

  varkockova.a<zavináč>gmailtečkacom



  Jojo my mluvime ucebnicove, chlapi jako by jim to Buh nadelil z hury, a vsichni! :) Takova generalizace se mi opravdu nelibi. Na druhou stranu bych rekla, ze to ani na felu neni az tak snadne, protoze kazda holka, ktera je v necem lepsi nez kluk (ano tondo, narazim treba na vysledky testu) je okamzite urcitou skupinou lidi oznacena za geeky a sprty - protoze nicim jinym by to prece nemohlo byt. Pokud te holky v IT opravdu zajimaji natolik, ze o nich pises clanek, mel bys je do budoucna mozna min shazovat a vic podporovat ;-) (pokud to delas jenom u me a ostatnich ne, pak teda pardon, takhle daleko se moje vyzkumy jeste nedostaly). I kdyz je mi jasne, ze zadna holka neni tak AWESOME jako ty, ani z petiny! Tuhle latku bych se opravdu ani neodvazila atakovat ;)

  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #2, který napsal(a) Antonín Daněk
  • Na komentář odpověděl(a) Antonín Daněk v komentáři #5
 4. 4
  blizzy

  ad Důvod #3: Na webu Stack Overflow a ostatních webech z jejich rodiny se lidé doslova předhánějí v tom, kdo odpoví lépe na vaši otázku. Je tam velmi zajímavý bodový systém, nějaké odměny, odznaky, prostě geniální...

 5. 5
  Antonín Daněk

  danek<zavináč>antonindanektečkacz

  Nic negeneralizuju, všimni si slova „většinou“, který by ti ušetřilo celou půlku komentáře. icon_wink.gif

  S tebou je to těžký, ty jsi ta slečna „reaguju přehnaně“ o kterých píšu v komentáři u Důvod #3, nedá se ti říct ani náznak negativní kritiky, abys to rozdejchala.

  Že bych tě shazoval, si nepamatuju, jak vidíš, tak tady v článku dělám veřejně pravej opak. Jestli ovšem nenarážíš na něco léta starýho, co se už probralo snad i z pohledu z paralelního vesmíru a možná by ses nad to už mohla povznést ...

  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #3, který napsal(a) AlenKa
 6. 6
  AlenKa

  varkockova.a<zavináč>gmailtečkacom

  no ja ten clanek necetla, cetla jsem original. Jinak ze me delej citlivku, ale jak vidis, spatne te vnimaji i MUZI (ano to je to druhe, mene nachylne pohlavi). To ze jsi hnidopich jsem ti posilala vesmes od uplne ciziho cloveka, tak to zase neprevadej na me. Jenom jsem odkyvala, ze si to taky myslim. Jinak od tebe se blbe prebira kritika protoze ty prave nejsi schopny diskutzovat, meles si to sve. Treba hodne mych argumentu jsi na FB vubec nevzal v potaz, pritom prave vysvetlovaly pouziti toho casu, ktere bylo spravne a ... nebudu to dal resit, proto jsem na posledni tvuj komentar nereagovala, protoze nemam naladu poslouchat stale dokola tvou pisnicku ;). A ver tomu, ze konstruktivni kritiku posloucham, jsem jedine rada kdyz mi nekdo poradi a od hodne lidi ze skoly se rada necham poucit. Od tebe vetsinou prichazi kritika a rejpani, ne pomoc. Ale kazdy to vidime svym uhlem pohledu, to co jsem ti vcera posilala na icq od nezaujateho cloveka jen dokazuje, ze muj pohled neni jen pohled zen, ale cele rady lidi (ano i muzu!!). Proto bych to opet negeneralizovala ;) kazdej je proste jinej. Ale kdyby mi nekdo sedl nad semestralku a rekl todle mas spatne, todle todle a todle by se dalo udelat jinak, urcite bych se nerozbrecela a nerekla mu, ze je to od neho osklivy mi to takhle do oci rikat :D Ba naopak, byla bych rada. probud se...

  • Na komentář odpověděl(a) Antonín Daněk v komentáři #8
 7. 7
  SUK

  inaSUK<zavináč>gmailtečkacom

  Tak zase po dlouhé době zde...
  Žena v kolektivu mužů - pokud je pěkná a inteligentní, tak se k ní budou rozhodně chovat pěkně a v rámci podlejzání ještě pomůžou. Pokud je to p1c4, tak je jedno, jak vypadá a skutečně se bude cejtit "odstrčená".
  Co se nováčku a RTFM/UTFGování a výsměchů týče, je to pomalu ta nejlepší možnost, co může bejt. Vidím to denně - když člověku někdo pomůže, akorát se vrátí znova a znova, až vlastně budem programovat za něj. Když se mu vysmějeme, tak se naštve. Naštve se na ty debily, co si myslej že jsou nejlepší a zvládne to bez nich. A udělá to jen proto, aby to těm "ýbrborcům" natřel. Vlastní zkušenost jak z pohledu nováčka, tak z pohledu ýbrborce. A je jedno, jestli to je ženská nebo ne :)

  • Na komentář odpověděl(a) Antonín Daněk v komentáři #8
 8. 8
  Antonín Daněk

  danek<zavináč>antonindanektečkacz

  AlenKa: Já jsem celkem vzhůru, ale když komentuješ pod článkem, kterej jsi ani nečetla, tak je to docela blbý. Tady v tom článku je totiž >50% textu mých komentářů, na který by bylo dobrý se mrknout. Navíc asi nečteš ani moje komentáře pod článkem, protože: „Proto bych to opet negeneralizovala ;)“ Takže opět: Nic negeneralizuju a obsah mého předchozího komentáře sem už opravdu kopírovat nebudu.

  Právě že moje kritika konstruktivní je. Tohle asi opravdu nemá smysl, když to nevidíš. Když to chceš tahat i sem tak dobře: Alča k linku napsala:

  „(IT Only) One of the best articles I've read for a long time. I agreed with her almost in everything. Good job writing this. She definitely earned her place in my RSS reader.“

  Já odepsal:

  „Teď když na to koukám a vzpomněl jsem si na tvojí oblíbinou kritiku mojí anlgičitny. "I agreed with her almost in everything." Tady měl bejt přítomnej. "She definitely earned her place in my RSS reader." Tady spíš předpřítomnej. ;)“

  Kdybych měl bejt hnidopich, tak ti ještě řeknu, že na začátku nemá bejt „best articles“, ale „best article“. Žádnej tvuj argument jsem nezanedbal. Jedinej přijatelnej byl ten, že jsi to myslela nějak jinak a připsala jsi tam další větu. S tou další větou by to samozřejmě bylo správně, ale to vážně považuješ za argument? Že kdyby to bylo napsaný jinak, tak to bude správně? icon_lol.gif

  Ale stejně tohle je jenom vrchol zásobníku, ty takhle reaguješ vždycky. Tenhle konkrétní příklad mohl skončit nějakou tvojí normální odpovědí o minutu později a teď se to táhne do druhýho dne.

  SUK: Máš pravdu, že když někomu poradíš, tak se akorát bude vracet. Asi to chce najít kompromis, někdy jde o drobnosti. Jinak se omlouvám, že jsi tu obalenej flamewarem. icon_smile.gif

  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #6, který napsal(a) AlenKa
  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #7, který napsal(a) SUK
 9. 9
  blizzy

  http://imgs.xkcd.com/comics...orks.png

  • Na komentář odpověděl(a) Antonín Daněk v komentáři #10
 10. 10
  Antonín Daněk

  danek<zavináč>antonindanektečkacz

  Ano, to je odkaz z původního článku.

  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #9, který napsal(a) blizzy
 11. 11
  Jan Zelman

  Ehm, dělal jsem programátora v jedné nejmenované malé společnosti... byli jsme tam čtyři programátoři, z toho dvě ženy... tedy fifty-fifty... co se týče efektivity práce byl jsem brutálně zlikvidován praxí kolegyň, moje ego programátora bylo zostuzeno, momentálně se soustředím na jiné odvětví a vývoj SW mám nadále pouze jako hobby :D Ženy v IT mají úplně stejný potenciál jako muži, není pravda že více žen pozitivně ovlivňuje výkonnost týmu, programátoři se v praxi soustředí na svojí práci, maximálně konzultují problém mezi sebou "když google selže" - to je ale obecně nejzašší řešení, protože člověk se snaží nebýt otravný...