V tomto článku si můžete přečíst co si myslím o smyslu her a o tom jak se za posledních několik let změnil pohled hráčů na hry.

Tak jsem si říkal, proč se všichni honí za nejnovějšími hrami a v tomto důsledku neustále upgradují svůj PC o komponenty jejichž výkony kdyby někdo viděl před pár lety, ani by nevěřil, že něco takového bude existovat. Pokud sáhnu do extrémů tak mohu uvést dvojitou grafickou kartu za něco přes 20 000 Kč.

Zdá se mi, že si lidé už neuvědomují smysl her. Vlastně bych řekl že mají lidé hrající hry větší radost z toho, že si sehnali (v 90% případů ukradli) nejnovější hru a můžou se s ní mezi ostatními pochlubit. Samotnou hru pak nainstalují a po dvou hodinách už na ní ani nekouknou, protože musí jít shánět něco nového :o).

Hra má přeci sloužit k odreagování a zábavě. Opravdu potřebujete mít špičkovou grafiku ? Neříkám aby jste hráli dynu nebo tetris ( i když to jsou špičkový hry), ale co se někdy zkusit do nějaké hry zabrat a chvíli u ní zůstat. Já jsem například byl jednoho času zapřísáhlý diablista. U toho jsem byl pokud bych sečetl všechny díly snad tři roky. Určitě vás to bude víc bavit. Pokud někdo pomalu při první těžké misi hru vzdává, pak z té hry podle mě ani nic nemá – právě ten pocit když člověk překoná něco těžkého je přece nejlepší.

Nedílnou součástí je určitě multiplayer. Já osobně když už hraji nějakou hru - jedná se vždy o multiplayer. Poslední dobou to bývá už jen Counter-strike nebo Carom3d. Dřív jsem hrál např. výše zmíněné Diablo nebo Ragnarok Online.

theme_hospital.jpg

Zkuste si zahrát nějakou starší hru, třeba vás bude bavit víc než ty nové. Doporučuji např. Theme Hospital. To je nejspíš jedna z posledních her, které jsem si kupoval legálně a určitě se jedná o špičku. Vlastně teď když toto píšu, mám chuť se poohlídnout po CDčku a znovu si jí zahrát. Další hrou kterou by jste mohli zkusit je výše zmíněné Diablo nebo jeho pokračování - to ani není tak staré. A co třeba Starcraft ? Brodwar ? GTA II nebo Carmagedon ? Všechno po síti ... zkrátka zábava garantována.

Za dnešním způsobem užívání her stojí určitě snadnost sehnat si hru nelegálně, zdarma, s prakticky nulovým rizikem, že vás někdo nějakým způsobem postihne. Podle mě si lidé škodí sami sobě, protože tu hru nebudou hrát s takovou chutí, jako kdyby si koupili dejme tomu dvě za rok a museli si na ně vydělat.

Vzpomínám na dny, kdy jsem hrál na konzole PSX 1 (play station) a to byly časy ! Později jsme sice také sehnali do těchto stroječků jakési upravené čipy, s kterými jsme pak mohli používat vypalované hry, ale to už u mě stejně končila éra konzolí, takže to nijak neuškodilo. Zkrátka jsme si koupili novou hru jednou za dlouhou dobu a bylo to o něčem jiném. Ve škole jsme si je pak s kamarády vyměňovali, a protože jsme je nemohli vypalovat, museli jsme mít domluvený čas, jak dlouho si hru necháme, aby jsme ji stihli projít. Zkrátka když člověk ráno vstal a dal si pár závodů v Grant Turismu nebo sfouknul pár nepřátel v Spyro The Dragon - vlastně asi nedokážu popsat co se snažím říci – zkrátka pohoda. :osmile

Nejlepší byli asi pátky (to se se mnou táhne celý život ;o) ). Vzal jsem svoji televizi a playstation a vyrazil ke spolužákovi, který bydlel dobrou hodinu cesty ode mne. Hráli jsme většinou Comand and Conquer: Retalition. Určitě všichni znáte minimálně nové PC verze, takže víte o čem mluvím. Tato PSX hra měla dvě CD, na každém byl jeden národ, a proto jsme mohli hrát oba. Pomocí kabelu jsme pak své konzole propojili a hráli proti sobě - a to byl záživný multimplayer, kam se hrabe internet. Co teprve když se nás sešlo víc a u hry jsme se střídali - nehrající pak mixovali koktejly z tonicu, sprite a dalších těžko identifikovatelných pitiv :oc. Ne vždy jsem však hráli klasickou hru, tedy zničit nepřátele. Zkrátka jsme si pomocí budov a barikád tvořili kolonie a zajatecké tábory a s nadšením jsme si pak vzájemně sdělovali jak to u nás v městečku funguje. Koukám, že jsem si trošku zavzpomínal na útlé mládí. Nevím přesně kolik mi bylo v této době let, ale jednalo se o první stupeň základní školy, i přes to jsem se kolikrát vracel domů k ránu :o).

command_conquer.jpg

Chtěl jsem tímto článkem apelovat na lidi kteří žijí PC hrama, aby se nehonili po novinkách a usadili se u nějaké, která je bude bavit a hlavně aby se zamysleli nad smyslem her. Já už nejsem tak náruživý hráč jako tomu bylo před cca rokem nebo spíše dvěma. Nejzábavnější herní období jsem zažil určitě u RPG online her, kde ale stejně šlo hlavně o dobré lidi. Začalo to u Diabla I (komunita lidí z battle.netu dodnes jezdí poctivě a pravidelně konzumovat alkoholické nápoje na srazy :-devil), pokračovalo u Diabla II a Caromu 3d (má též RPG prvky i když je to kulečník :o) ) a skončilo asi u Ragnaroku. Poslední zmíněná hra je tzv. masivní multiplayerovka, která se odehrává ve světě, kde všichni hráči mohou hrát současně. Tyto hry jsou asi nejnávykovější.

5 komentářů

Neváhejte napsat k článku komentář

Nevyplňujte:

 1. 1
  Jan Zelený

  Musim říci, že mi mluvíš z duše. Pamatuju časy, kdy jsme se s kamarádem střídali každý pátek u jednoho pc s heroes2 a vydrželo nám to možná dva roky. Dnešní hry musejí být všechny 3D, což prostě neumožní jedním pohledem na herní situaci vymyslet řešení. Člověk se musí místo toho stále rozhlížet, pobíhat a zkoušet co všechno jde. Nemluvě o leteckých simulátorech, které tisícistránkovým manuálem o správném zasunutí podvozku nemají šanci oslovit normálního hráče... Snad se dočkáme herní renesance:)

 2. 2
  Antonín Daněk

  danek<zavináč>antonindanektečkacz

  Jsem rád že nejsem jediný s tímhle názorem na hry.

  Herní renesance zní fakt dobře, ale asi se nic takovýho nestane. Každopádně kdyby se to stalo, tak by to asi položilo hodně výrobců hardware pro PC, protože co si budeme povídat, ty nabušené procesory a grafické karty se vyrábějí ve většinovém podílu právě pro ně.

  Mimochodem, teď si asi po doporučení mého spolužáka zahraju jednoho herního dědečka - I have no mouth and I must scream.

 3. 3
  Ozzy

  admin<zavináč>nabitotečkanet

  Já vydržel hrát Dukáče, Dumáče a Komandy (pro neznalé: Duken Nukem 3D, Doom II, C&C2) celou střední.

  Od té doby jsem se nidky tak dobře nepobavil hraním her. Bohužel dneska hratelnost ustoupila před ohromující 3D grafikou. Je mi to líto zejména v případě strategii, které mám (měl jsem) rád.

  Dneska je to taková akce, že není čas na plánování nějakých postupů a podobně.

  Už to nemá to kouzlo, jako dřív když jste kroužili s vrtulníkem nad kamarádovou základnou. Vrtulník narvaný Tanyou a Engineerů na panelu postavený Obelisk (Laser) a jakmile jste přistály přišel minimálně o 2 věci a ještě mu vyrostl v základěn Obelisk :-)

  Ach ta nostalgie.... bylo to prostě super. MMT Super článěk.

 4. 4
  Antonín Daněk

  danek<zavináč>antonindanektečkacz

  Budu muset poslat odkaz jednomu mýmu spolužákovi, kterej je zapřísáhlej důmař a ďůkař. Už to došlo tak daleko, že si vyexportoval hlášky Duka a každou chvilku nějakou vysype k okomentování situace :o).
  Jo, ze strategií je pro mě C&C taky bezkonkurenční, ale co jsem asi před půl rokem zkoušel Generals ... pěkná nuda.

  • Na komentář odpověděl(a) Timur v komentáři #5
 5. 5
  Timur

  TiM88<zavináč>seznamtečkacz


  Nevim, nevim... Generals a Generals ZH jsou dodnes moji nejoblibenejsi strategie. Skoda, ze neni zadne pokracovani. Kombinace vyborne hratelnosti s dnesni vybornou grafikou... to by bylo fakt super. Neco jako StarCraft 2.
  Souhlasim, ze renesance asi nepride. Spis se to presune do virualni hladiny. Protoze co vidim, lepsi ta grafika byt uz snad ani nemuze. Kdyz vidim screeny z Unreal 3... Vetsi detaily maji smysl jen v pripade virtualniho sveta. Jsem opravdu hodne zvedavy, jak bude vypadat UT 4, jestli zustane na obyc. obrazovkach.
  S pozdravem, vasnivy hrac PC her.

  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #4, který napsal(a) Antonín Daněk