V posledních týdnech chtě nechtě soustřeďuji hodně energie do organizace maturitního plesu. V článku popisuji, co všechno je nutné zařídit a smysl takového plesu.

Jaký je skutečný účel maturitního plesu?

Jistě, pobavit se, to je ale jen velmi povrchní pohled.

Maturitní ples má hlavně vypovídat o jisté společenské vyspělosti maturantů. Má ukázat, že maturant se umí zařadit do společnosti a najít si přátele. Má ukázat rodině a přátelům maturanta, že je schopen zařídit poměrně velkou společenskou událost a dokáže se na ní náležitě prezentovat. Jestliže je maturita označována jako zkouška dospělosti, maturitní ples je mnohdy považován za předzkoušku. Dle mého názoru je maturitní ples v mnohém větší zkouška dospělosti než samotná maturita.

Co všechno je třeba zařídit?

V naší třídě na SPŠ Dukelská je bohužel mnoho dětí, jejichž zodpovědnost je hluboko pod bodem mrazu. Pak tu máme několik lidí, kteří jsou alespoň schopni vyjádřit svůj názor, s něčím vypomoct a zbylých pár pak zařizuje všechno. Jelikož mám to štěstí a smůlu, nacházet se mezi těmito vyvolenými, mám obstojný přehled o tom, co všechno je třeba zařídit. Věřím tomu, že někomu dalšímu se to bude při organizaci maturitního plesu hodit.

Teď už ale k tomu, co všechno je třeba zařídit.

 • Peníze od maturantů a sponzorů, kterými se pokrývají náklady. Někdo je musí vybírat, shromažďovat a platit jednotlivé náležitosti.

 • Sál.

 • Povolení od města pro pořádání plesu.

 • Kapela + DJ na disko.

 • Moderátor.

 • Povolení od OSA pro veřejné přehrávání autorských děl (hudba).

 • Sponzoři. Teď už nemluvím o finančním sponzoringu, ale o darech do tomboly. Tombola je vůbec další časově náročná lahůdka. Když už se vám podaří nashromáždit obstojný počet cen, musíte obstarat / vyrobit čísla a všechno to dát dohromady.

 • Povolení pro pořádání tomboly.

 • Předtančení.

 • Program. Na plese je třeba mít nějaké taneční show apod., aby to bylo trošku živější. Obvykle to bývají tak 3 - 4 vystoupení.

 • Nástup. Je třeba nějakým způsobem secvičit nástup. Ve většině případů si na to třídy shánějí choreografa. Pak si každý musí vybrat písničku, která mu bude hrát, když si půjde pro šerpu. Dále si každý musí vymyslet nějaký text pro moderátora o sobě samotném.

 • Šerpy, jejich barva a případný nápis na zadní straně. (Velice častý předmět hádek.)

 • Půlnoční překvapení aneb nějaké ztrapnění sebe sama ... ale na úrovni. icon_smile.gif

 • Video aneb natáčení ve třídě. Na maturitním plese bývá obvykle pouštěn klip maturantů z prostředí školy.

 • Půlnoční noviny. Někdo musí sepsat průběh bytí maturantů na škole, dát dohromady informace o jednotlivých studentech, hlášky profesorů a maturantů apod.

 • Pozvánky. V našem případě se jedná o vcelku unikátní tištěné spoje.

 • Dárek pro třídního profesora.

 • Květiny pro maturanty a kytice pro dámskou část přítomných profesorů.

 • Proslov. Zhodnocení studia, pár slov profesorům a rodičům.

 • Foto-prezentace. Někde v sále bývá obvykle projektor, kde jsou promítány fotografie maturantů z dětských let, školních výletů a školy samotné.

 • Maturitní trička. Někdo se musí ujmout vkusného návrhu potisku, pokud tedy nechcete nějaký nudný kousek z před-vyrobených obrázků firem. S tím souvisí výběr barvy trička.

 • After-party. Po výše zmíněném prezentování své společenské vyspělosti je třeba se někde ztřískat, jak zákon káže. icon_smile.gif Musí být proto zamluvený nějaký klub.

 • Snad jsem na nic důležitého nezapomněl, těch drobných věcí je samozřejmě ještě hodně.

Jak to zvládnout v klidu?

Věřte tomu, že realizace je složitější a hlavně časově náročnější, než se může zdát. Vřele doporučuji, začít maturitní ples řešit ještě ve třeťáku. Alespoň si ujasnit kdo se o co postará a rozložit jednotlivé věci na celou třídu. Pak je to pohodička. To se ale bohužel těžko realizuje, protože se vždycky najde partička dětí, která nechce o maturitním plese ani slyšet a strhne k sobě i normálnější část třídy.

Alternativa

Také je možné si na to všechno zaplatit firmu, ale jistě to bude mnohonásobně dražší a výsledný dojem špatný. Mimo to, jak řekl můj spolužák Kesy, člověk si to musí užít se vším všudy. icon_lol.gif

28 komentářů

Neváhejte napsat k článku komentář

Nevyplňujte:

 1. 1
  MzK

  Pravda, pravda. Ve skutečnosti to je ale mnohem větší sranda. Vím o čem je řeč, zařizuji část věcí pro {skoro můj} maturiťák. Mohl to být i můj, jenomže jsem jaksi trošku opakuji ročník (prodlužuji si mládí a plně využívám daňových úlev jako student icon_biggrin.gif )

  Už se těším, jak dopadnem…

  • Na komentář odpověděl(a) Antonín Daněk v komentáři #2
 2. 2
  Antonín Daněk

  danek<zavináč>antonindanektečkacz

  Spíš bych řekl, že ztrácíš čas zbytečným opakováním. Daňových úlev můžeš využívat i na vejšce.

  Jinak máš pravdu i u nás by to byla sranda. Kdyby jsme to v pohodě stíhali.

  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #1, který napsal(a) MzK
 3. 3
  marek

  trisestri♠azettečkask

  u nas to obnašalo približne 8000sk a to šaty boli iba za 2000sk,poriadne drahy špas,prestava z toho byt preztižna zaležitost,onedlho z toho bude sporenie na maturitny večierok od narodeniaicon_eek.gificon_cheesygrin.gificon_lol.gificon_lol.gificon_mrgreen.gificon_mrgreen.gif

  • Na komentář odpověděl(a) Antonín Daněk v komentáři #6
 4. 4
  spooon

  spoooncz<zavináč>gmailtečkacom

  To si mě připomněl, že by se už měli u nás začít vybírat prachy....půlka třeťáku za námi a v třídní pokladně máme máme asi -500,-...:-D

  Jinak opravdu povedený článek, už jsem si ho uložil na zarok, to se bude ještě možná hodit ;-)

  BTW: opravdu originální forma vstupenek ;-)

  • Na komentář odpověděl(a) Antonín Daněk v komentáři #6
 5. 5
  Evča

  Už se to blíží, tenhle rok jsem dělala číšnici na maturáku a za rok budou obsluhovat jiní mně.. ;)

  • Na komentář odpověděl(a) Antonín Daněk v komentáři #6
 6. 6
  Antonín Daněk

  danek<zavináč>antonindanektečkacz

  >marek: Jak říká náš třídní, maturitní ples je vždycky věc prodělečná. My jsme zatim všichni (no, někteří ještě nedali všechno) dávali 4000Kč, snad by to mělo stačit a něco málo se snad vrátí.

  >spooon: Oni to ale vstupenky nejsou, jenom pozvánky. icon_smile.gif My jsme taky původně chtěli, aby to fungovalo i jako vstupenky, ale to by bylo zase hodně problémů navíc.

  >Evča: Tak si užij poslední rok klidu. icon_lol.gif

  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #3, který napsal(a) marek
  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #4, který napsal(a) spooon
  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #5, který napsal(a) Evča
 7. 7
  mikke

  Nejhorší je, kdyz se najde aktivni blbec, kterymu se necha podepsat zku*venej papir a on se zacne m*dat do veci, ktera byla do ty doby na dobry ceste k vyreseni. Amen K*rva

  • Na komentář odpověděl(a) Antonín Daněk v komentáři #8
 8. 8
  Antonín Daněk

  danek<zavináč>antonindanektečkacz

  Až na to, že aktivní blbci v tomhle případě byli na obou stranách, protože zařizovat to měla Šárka. Nějaký keci jako že se na ní nedá spolehnout, se tady nedaj uplatňovat.

  Aspoň vidíte, že organizace a hlavně komunikace je důležitá i u takových maličkostí jako jsou lístky do tomboly.

  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #7, který napsal(a) mikke
 9. 9
  Zdeňka Tylšarová

  tylsarovaz<zavináč>seznamtečkacz


  Ahoj mládeži,
  ačkoliv sama mám už maturitu a s ní spojené strasti i slasti už dávno za sebou,fandím mladým,kteří mají dnes lepší možnosti,ale v mnohém i více těžkostí proti naší generaci.
  Chtěla bych však varovat proti zesměšňování
  a urážkám v Půlnočních novinách.Tedy pozor:
  vtipně,ale opatrně,tedy tak,aby si všichni od-
  nesli jen hezké vzpomínky.Nikoho neponižovat.
  Úspěšnou maturitu i přijímačky a krásný ples
  přeje Zdena.

 10. 10
  Helenka=)

  dekoracek<zavináč>seznamtečkacz

  Výborný článek:-) Svkěle jsi sepsal to, co se má zařídit. My budeme mít ples až 2 roky (mimochodem jsem z BiGy České budějovice), ale už vybíráme prachy a hledáme inspěraci na jiných maturácíchicon_biggrin.gif

  • Na komentář odpověděl(a) Antonín Daněk v komentáři #11
  • Na komentář odpověděl(a) mikke v komentáři #12
 11. 11
  Antonín Daněk

  danek<zavináč>antonindanektečkacz

  Jsem rád, že byl můj článek užitečnej (mimochodem, na maturáku BiGy jsem byl včera resp. dneska icon_lol.gif).

  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #10, který napsal(a) Helenka=)
 12. 12
  mikke

  Jestli to muzu zminit, tak na maturaku cirkevni skoly jsem videl nejvic ozralejch lidi a maturantu na vsech plesech vubec :)

  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #10, který napsal(a) Helenka=)
 13. 13
  Jana

  Fenclinka<zavináč>seznamtečkacz

  Mockrát děkuju, jsem ted ve třeťáku a také řeším maturitní ples a tak jsem ráda za každou radu ...icon_smile.gif

 14. 14
  Lucka

  ballroom<zavináč>seznamtečkacz

  Ahojky všem,
  nabízíme profesionální vystoupení standardních tanců - waltz, tango, valčík, slowfox, quickstep, jednotlivě nebo i mix, které zaručeně pozdvihne váš ples na vyšší úroveň..
  napište na mail a dohodnem se.
  Spokojenost zaručena :)
  PRAHA a STŘEDNÍ ČECHY, ballroom@seznam.cz

 15. 15
  Amalka

  A co šaty na maturitní ples ;o)
  Koukněte na http://www.herrndorff.cz

  • Na komentář odpověděl(a) Antonín Daněk v komentáři #16
 16. 16
  Antonín Daněk

  danek<zavináč>antonindanektečkacz

  Samozřejmě. Nicméně krásné šaty (u dívky) a kvalitní alkohol (u chlapce) si řeší každý sám. icon_lol.gif Tady jsem chtěl vyzdvihnout hlavně záležitosti, který se řeší jako třída.

  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #15, který napsal(a) Amalka
 17. 17
  Mr. Tommy

  mrtommy<zavináč>tiscalitečkacz

  Maturák mám za sebou už víc než deset let.
  Ale dodnes mi připadá, že skutečným účelem je spíše ukázat, jak se mladý jedinec zbavil schopnosti samostatně myslet a že je ochoten v zájmu "stáda" udělat cokoli - bez ohledu na to, jestli to má nějaký smysl a účel a jestli mu to je/není proti mysli.

 18. 18
  Tereza Skleničková

  hopihop<zavináč>centrumtečkacz

  Nabídka předtančení: mažoretky Hlubocké Princezny nabízejí předtančení na váš ples. Nejen příznivá cena ale hlavně optimistické a energické vystoupení váš ples zpříjemní. Novinkou je letos Lightshow, vystoupení ve tmě se svítícími hůlkami. Krásný efekt a moderní hudba má velký úspěch. Více na http://www.hlubockeprincezn....wz.cz
  Těšíme se na spolupráci s vámi.

 19. 19
  Olivia

  Milí budoucí maturanti,
  vrcholnou oslavou středoškolského života je bezesporu maturitní ples (alespoň tou oficiální :)

  V tu chvíli jsou nejdůležitější věci asi jako nezakopnout (ať už o překážky v cestě, cizí či své nohy), nepřišlápnout Pavlíkový šaty a přežít čekání až skončí proslov Vašich spolužáků který pořádně nikdo neuslyší, ačkoli jste se kvůli němu už třikrát pohádali, abyste byli konečně vpuštěni na parket v celé své kráse a vše mohlo skutečně začít.

  Co je tedy ale skutečně důležité? A to i po letech?

  Je to to jak vypadáte – neb jak jste vypadali. Fotografie Vám totiž mohou zůstat celý život a je jen na Vás jestli je budete ukazovat sebevědomě a s potěšením. Dívky toto samozřejmě vědí a také více řeší. Já bych se teď však věnovala mužské části účatníků plesu. A to NEJEN MATURANTŮM ale i jejich kamarádům, TATÍNKŮM a DĚDEČKŮM. Pokud totiž dívky a ženy mohou utratit tisíce za přípravu všeho oblečení, manikůry, líčení a pod. ,bylo by spravedlivé aby se i muži mohli potěšit alespoň z části tak a cítit se díky tomu stejně dobře. Že je občas může píchnout malinký osten závisti dokazuje můj bývalý spolužák ,který když nás na začátku maturitního plesu uviděl pronesl: “Ježiš Vám to všem tak sluší! I hanka,taková kočka! Já chci mít taky takovýhle vlasy!!” J s čímž souhlasil i další.

  Bohužel tedy o účesech si chlapci mohou nechat jen zdát J Ale ideálním způsobem pro muže jak vypadat skvěle je VHODNÝ, KRÁSNÝ A PADNOUCÍ – jedním slovem PERFEKTNÍ OBLEK!

  Proto jsem se rozhodla Vám všem mužům, kteří chtějí vypadat bezchybně a to nejen na plese, protože příležitostí k využití obleku je dnes opravdu mnoho, nabídnout možnost mít krásný luxusní oblek za dobrou cenu. NABÍZÍM SLEVOVÝ POUKAZ V HODNOTĚ 3000 Kč DO ZNAČKOVÝCH PRODEJEN MAX TARA.

  Seznam prodejen: www.maxtara.cz/Prodejny.html
  Na www.maxtara.cz si můžete prohlédnout i několik druhů obleků

  OBLEKY STOJÍ KOLEM 10 000 Kč.... tedy cca 7000 Kč po slevě. (ceny mohou být i nižší, ale radši uvádím vyšší)

  V případě zájmu nebo otázek mi napište na e-mail Max.Tara.poukaz@seznam.cz
  Obratem Vám na Vámi zadanou adresu odešlu počet poukázek který si určíte.

  So don’t WAIT FOR IT! Let’s SUIT UP! J

 20. 20
  Katka

  Ahoj,chci se zeptat, když někdo ze třídy nejde na maturiťák, tak platí taky? Nebo jak to u vás řešíte? U nás se vyskytli lidé, kteří jít nechtějí.

 21. 21
  Veronika

  veronika.fauserova<zavináč>showbooktečkacz

  Ahoj,
  při shánění show, předtančení, kapel, moderátorů..na maturitní ples vám ulehčí práci ShowBook.cz.

  Najdete zde umělecká vystoupení různých kategorií: tanečníci, barmani, kapely, akrobati, travestité, žongléři a spoustu dalších, kteří zpestří Váš maturitní ples.

  Showbook.cz = video ukázky, fotky, jasná cena, rezervace online.

  Doufám, že všem co se chystají maturitní ples pořádat tyto stránky pomohou.

  • Na komentář odpověděl(a) Karel v komentáři #24
 22. 22
  Veronika

  veronika.fauserova<zavináč>showbooktečkacz

  Ahoj,
  typ pro všechny organizátory maturitního plesu: Pokud sháníte předtančení, moderátora, kapelu, zajímavé půlnoční překvapení, barmanskou show atd.. podívejte se na WWW.SHOWBOOK.CZ. Naleznete zde více než 120 vystoupení, u každého: video, fotky, popis a jasná cena. Možnost objednávky online, okamžité vyřízení Vaší žádosti.
  email: info@showbook.cz

 23. 23
  Veronika

  veronika.fauserova<zavináč>showbooktečkacz

  Vybírejte z více než 120-ti vystoupení tu nejlepší show pro Váš maturitní ples!! Tanečníci, barmani, travestité, akrobaté, žongléři, kouzelníci, šermíři a mnoho dalších Vám zpestří maturitní ples! Ukázky a rezervace show na: www.showbook.cz.

 24. 24
  Karel

  ruda.japan<zavináč>seznamtečkacz


  Jo jo, to je dobrá stránka. Je tam opravdu na výběr. Hlavně je fajn, že si tam člověk každou show prohlédne na videu.icon_eek.gif

  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #21, který napsal(a) Veronika
 25. 25
  Iva Chlumáková

  ivachlumakova<zavináč>produkce1tečkacz

  Ahoj,

  ráda bych přidala další možnost, o které se tento článek nezmiňuje. A to je využití produkční společnosti, která je schopná ples zorganizovat na míru každé třídě. Výhodou je zaprvé, že na nic nezapomenete... a zadruhé, což je v den, který se nedá zopakovat, že Váš ples si můžete užít všichni :-) Organizaci se totiž budeme věnovat my.

  Pokud by někoho tato možnost zaujala, budu ráda, když mě kontaktujete na +420 777 927 057.

  Krásnou plesovou sezónu Vám přeje

  Iva

 26. 26
  Veronika

  valda.verca<zavináč>centrumtečkacz

  Ahojky dost dobrej článek :)jen mě trochu zajímá názor na tu alternativu jak myslíš přesně tím špatně ..mám totiž dojem že naše třída vše nechá na asi tak 5 lidech a zbytek se jen poveze ..Není tedy lepší sehnat když už jsou finnace nějakou firmu co nám s ím pomůže :) jinak děkuji za skvělé rady :)

 27. 27
  Kristýna

  Díky moc za článek. Už máme většinu věcí nachystanou, ale stále pro jistotu hledáme, jestli sme náhodou něco nezapomněli zařídit a obstarat - a vždycky se ještě něco najde :D Kdyby někdo hledal víc informací ohledně zařizování maturitního plesu, tak můžu kromě tohoto článku doporučit http://zaridakci.cz/maturit...i-ples/, kde najdete další užitečné informace a rady, co a jak před plesem zařídit =)

 28. 28
  Otto

  otto.jirgl<zavináč>hotmailtečkacz

  Ahoj! Bezvadný článek. Pro ty, co hledají KAPELU na ples, mám skvělej tip: www.pragofon.cz je v podstatě booking . com pro kapely. Během minuty si pohodlně zamluvíš kapelu nebo DJ, kterej je dostupnej na tvůj termín a při zamluvení vidíš už i konečnou cenu, takže tě nikdo dodatečně nenapálí. Fakt to vřele doporučuju!