Posledních pět dní jsem spolu se svýma dvěma spolužáky v dopoledních hodinách okupoval budovu Microsoftu. V článku si můžete přečíst něco o samotných přednáškách, můj názor na ASP.NET a podívat se na fotku znesvěťující Microsoft.

Seminář se konal v Praze, konkrétně v budově Microsoftu a to ve dnech 27. - 30. srpna. Na programu byla výuka ASP.NET, o což se postaral Štěpán Bechynský. Celé to probíhalo formou přednášek, za doprovodu soustavné videoprojekce. To vše pod jménem Letní škola ASP.NET

Program

Na program se můžete podívat zde.

Pro koho byly přednášky určené ?

Pokud jste se podívali do programu, jistě jste si všimli zvučných názvů jako je SQL, RSS nebo regulární výrazy. Nenechte se však zmýlit, 95% všeho byla jenom klikačka, díky před-programovaným objektům.

gorilla-world.jpg

Tento seminář totiž nebyl ani tak zaměřený na samotné ASP.NET, jako spíše na Visual Web Developer studio.

Vše jsme si ukazovali na jednoduchém redakčním systému, který jsme si za ty čtyři dny naklikali (resp. Štěpán ho naklikal).

Pozor, řeč je o Visual Web Developer studiu. Samotné ASP.NET je technologie, která umožňuje psát logiku webu v různých programovacích jazycích. Konkrétně C#, VisualBasic nebo IronPython, v ASP.NET tedy můžete programovat zcela ručně.

Seminář byl tedy určený pro studenty a učitele, který by chtěli umět (umět naučit) vytvořit mírně až středně velký webový projekt. Programovat jste se zde naučit nemohli, pouze jste se mohli naučit ovládat některé z četných klikátek Visual Web Developer studia. Bohužel, člověk je pak omezený tím co umí Visual Web Developer a často se tak musí smířit s tím, že nedokáže udělat něco co by chtěl udělat. Pokud by člověk začal tvořit weby na základě tohoto semináře bez jiných znalostí, stal by se cvičenou opičkou Microsoftu.

Přínos z kurzu pro mne

 • Měl bych věnovat více času jazyku SQL. Jeho plnou sílu si nechávám unikat už delší dobu a po těchto přednáškách se mi to jen potvrdilo.

 • Musím se poohlédnout po nějakém dobrém frameworku pro PHP, je až neuvěřitelné kolik času taková věc ušetří. Otázka je, jestli najdu tak dobrý framework jako je ten ve Visual Web Developeru. Na druhou stranu, já chci kódu který používám alespoň rozumět (když už ho nenapíši sám), takže zase po moc velkých kouzlech netoužím.

 • Web CodePlex disponuje mimo jiné několika knihovnami pro PHP, které si zaslouží mou pozornost. Konkrétně PHP Excel 2007 classes nebo PHP for Microsoft AJAX Library.

 • LINQ projekt. Moc zajímavá věcička, na kterou se ještě určitě blíže podívám. Díky LINQ se můžete dotazovat prakticky na cokoliv co má nějaký řád, pomocí SQL dotazů. Ku příkladu XML soubor. Velice mocná zbraň, nepotřebujete pak databázový server a přitom se nepřipravíte o krásy relační databáze s dotazovacím jazykem.

Výhody / nevýhody ASP.NET a Visual Web Developer studia

První věc, která mě uvedla v údiv: Celý web napsaný v ASP.NET je obalený do jednoho velkého formuláře.

V ASP.NET stránkách je skrytý input, tzv. VIEWSTATE. To souvisí s filozofií ASP.NET. V tomto inputu je doslova hromada zakódovaných dat o stavu stránky. Přičemž při velkém počtu ovládacích prvku je tato hromada opravdu nechutně velká. Výhodu to má v tom, že se nemusíte např. starat o uživatelem zadaný obsah u vícestránkových formulářů. Pokud chcete dát uživateli možnost vrátit se, musíte tyto hodnoty pracně předávat ve skrytých inputech, tady se vše načte z VIEWSTATE.

Výše zmíněné věci si můžete ověřit ve zdrojovém kódu např. na webu zive.cz.

Stránky vygenerované Visual Web Developerem (pomocí před-programovaných objektů) jsou nechutné. icon_smile.gif Do zdrojového kódu nahlédnou jenom ti odvážní. Je to tam samá tabulka, samý JavaScript a obecně hrozný bordelizmus. Zkrátka ráj nepřístupnosti a nesémantičnosti.

ASP.NET zdrojové kódy kompiluje => rychlejší aplikace.

Úroveň letní školy

To, že Microsoft není low-end společnost nám dokázalo pití / káva zdarma a fotbálek, který jsme měli k dispozici vedle konferenční místnosti. icon_smile.gif

Štěpán Bechynský je velice znalý člověk a seminář vedl dobře. I když bylo znát, že tohle není to co ho zajímá nejvíce a sám asi myší neprogramuje. icon_lol.gif

Trochu otravné bylo časté čekání na výpočty notebooku. Z veškerého dění v notebooku byl totiž vytvářen videozáznam (tím samým notebookem), což ho docela - i přes 2 GB RAM - zaneprázdňovalo. Sice se to dalo přežít, ale takové záznamy jsou podle mě stejně zbytečný.

Dostali jsme stařičké Visual Web Developer 2005 i s knížkou + další médium s prezentacemi a softwarem. Nevím, někomu se to možná bude hodit. Mě obě CD poslali do háje, že nemám SP2, což docela kontrastuje s tím, co Štěpán tvrdil o Microsoftu. Hlásal, že některé prvky Visual Web Developera weby generuje v tabulkách (tam kde neměly co dělat), protože je to pak zpětně kompatibilní i s IE 3, a že prý se Microsoft snaží ve všem být zpětně kompatibilní ... ale Visual Web Developer 2005 nenainstaluji ani na XP SP 1, což není nic zvlášť starého.

Užitečné odkazy

Pokud by měl někdo zájem o videozáznam či screen-capture záznam, oboje existuje. Jenom asi chvíli potrvá, než se to objeví na internetu. Screen-capture si stáhnul můj spolužák na flashku hned na místě, ale brzy by se vše mělo objevit na stránkách NetStudenta.

Mimo seminář a fotografie

Byli jsme ubytování na koleji Volha, která mě velice příjemně překvapila. Oproti tomu co jsem viděl u sestry opravdu na úrovni.

Každý večer se chodilo na pivo a přesto, že jsme se snažili okolo půlnoci chodit spát, ráno jsme asi moc živě nevypadali.

prednaska-letni-skola.JPG
Přednáška.

prednaska-tomas-a-tomas.JPG
Můj spolužák Tomáš a můj bývalý spolužák Tomáš.

mnicrosoft-open-source.jpg
No tak dobrá, přiznávám, je to upravené ve Photoshopu. Ve skutečnosti jsem to tam měl napsané taky, ale na fotce to nebylo vidět. Je to taky ukázka toho, jak jsem ráno vypadal. icon_smile.gif

kolej-volha-vyhled.JPG
Výhled z koleje - Volhy - na VŠE. Chodov.

12 komentářů

Neváhejte napsat k článku komentář

Nevyplňujte:

 1. 1
  Scotty

  Štěpán nepoužíval Visual Web Developer, ale Visual Studio 2008 v týmový beta verzi...

  • Na komentář odpověděl(a) Antonín Daněk v komentáři #2
 2. 2
  Antonín Daněk

  danek<zavináč>antonindanektečkacz

  No jasně, že on nepoužíval toho Developera 2005. Ale říkal pokud vim, že je to totožný, akorát nějaký fce. chybí ne ?

  Možná to neni pravda, za ty čtyři dny tam mluvil o miliónech programů. Microsoft vždycky vytvoří nějakou funkci a hned kvůli tomu vydává program s novým jménem. Radši se v tom ani nechci orientovat.

  Ještě můžu dodat, že ten notebook co tam měl, měl softwarovou výbavu tak za 300 000,- icon_smile.gif. On ani nevěděl co tam všechno má, ale když se ho někdo na něco zeptal, tak jenom chvíli hledal a pak zjistil že to má nainstalovaný taky.

  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #1, který napsal(a) Scotty
  • Na komentář odpověděl(a) Scotty v komentáři #3
 3. 3
  Scotty


  Říkal, že je to totožný s editorem v Expression webu. M$ nedělá pro každou funkci program, ale pro každej jazyk dělá vlastní Express edici, která je zdarma. Normálně je vše v jednom programu - Visual Studii a to Štěpán používal.

  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #2, který napsal(a) Antonín Daněk
 4. 4
  leviathan

  michaelf.ms<zavináč>gmailtečkacom

  Zastanu se jako vždy Microsoftu.
  Nejsme v pravěku, abychom potřebovali všechno psát .. víš, tomu se říká vysoká úroveň. "Předprogramovaný objekty" - Nevim jestli si někdy slyšel pojem Enkapsulace a NET Framework ... k čemu by ti bylo programový rozhraní bez už hotových objektů a funkcí?

  Ty vůbec nemůžeš Microsoftu NIC vytýkat. Sám používáš XP SP1, který jsou 5 let starý. Ty máš prostě vštěpeno v hlavě, že všechno co neni opensource je špatný a Microsoft je zlo.

  Být otrokem Microsoftu (též může být vyslovováno jako = Být otrokem firmy, jejichž operační systémy mají celkový podíl více než 95% oproti zbytku.) - Tak to je asi docela blbost, protože se můžeš naučit dobře jak aspx tak php nebo perl, python a bůhví co.

  Prostě 5.

  • Na komentář odpověděl(a) Antonín Daněk v komentáři #5
 5. 5
  Antonín Daněk

  danek<zavináč>antonindanektečkacz

  Ano ó velký leviathane, byl jsem na letní škole ASP.NET, ale nikdy jsem neslyšel o .NET Frameworku, teď si na to kápnul. icon_lol.gif
  A k čemu by mi bylo ? To si snad děláš srandu. Chceš snad tvrdit, že jeho hlavní výhoda je v tom, že tam má něco předprogramovaný ? Největší výhoda je v tom, že můžeš používat různý jazyky, v tomhle případě pro web, který jinak pro web určený nejsou.

  Nevim proč bych mu nemohl nic vytýkat když mám nainstalovaný SP1. To ho mam odinstalovat tak abych o tom nic nevěděl a pak budu moct mít námitky ? Seš trochu vedle. To otroci Microsoftu nikdy pořádně nevyzkoušeli a nepochopili Linux a klidně ho kritizujou - čili bezpředmětně - já ho naopak kritizovat můžu, protože ho dobře znám.

  Když budeš umět jenom klikat v Microsoftím software, tak prostě jsi otrok Microsoftu ... nijak jinak to nedokážu napsat abys to pochopil i ty.

  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #4, který napsal(a) leviathan
  • Na komentář odpověděl(a) Scotty v komentáři #6
  • Na komentář odpověděl(a) leviathan v komentáři #7
 6. 6
  Scotty


  Nevim o cem pises, ale ja sem treba i to Ubuntu vyzkousel... A zjistil jsem, ze mi proste Windows a Office nedokazou nahradit... A to neni bezpredmetny, bych rek...icon_evil.gif

  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #5, který napsal(a) Antonín Daněk
 7. 7
  leviathan

  michaelf.ms<zavináč>gmailtečkacom

  Ano já jsem na to kápnul. Když nebyl NET Framework, programy používaly ke komunikaci se systémem "PŘEDPROGRAMOVANÝ FUNKCE" (tenkrát objekty nebyly) ke komunikaci se systémem - říkalo se tomu win32API.

  A teď definice z wikipedie (NET framework):
  "It provides a large body of pre-coded solutions to common program requirements, and manages the execution of programs written specifically for the framework."

  A je to tam zmíněný uplně jako první důležitá věc na NET Frameworku. Bez toho by si ho totiž vůbec nemohl používat. Nebo ty by sis chtěl kompilovat jenom pár Ifů? Asi jo, jak tak čtu.

  Ne, nepochopil si k čemu všechny ty věci s .NET nakonci slouží. Když říkáš že je balík objektů pro přístup k systému a práci s různými oblastmi systému je něco špatného.

  Jedinej jazyk, co jsi kdy pořádně studoval bylo PHP a SQL. Céčko si neměl rád a taky jsi o něm říkal něco podobného. Visual Basic, C# nemáš rád, protože potom bys byl "otrokem Microsoftu".

  Očekávám za tenhle příspěvek zápornou karmu, protože v dnešní době je moderní nadávat na Microsoft. Počítačový anarchisti co mají plnou hubu open source určitě nebudou rádi.

  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #5, který napsal(a) Antonín Daněk
  • Na komentář odpověděl(a) Antonín Daněk v komentáři #8
 8. 8
  Antonín Daněk

  danek<zavináč>antonindanektečkacz

  Tohle nemá cenu, ty si už začínáš ze zoufalosti vymejšlet.

  ad1: To je moc hezký, ale nauč se číst. Ty tady do mě hustíš jako kdybych kritizoval .NET framework, přitom já o něm nenapsal v článku ani řádek. Článek je o kurzu ASP.NET, který pořádal Microsoft, takže já nekritizuji ani ASP.NET. Utíkej ke svému svatému písmu (čti Wiki) a přečti si druhý odstavec o ASP.NET.

  ad2: To, že si člověk, kterej neudrží jednotnej názor o mě myslí, že já něco nepochopil mě moc nenadchlo. Mimochodem, už to říkal i Scotty, takže můžu jen zopakovat aby sis dával pozor na to, aby tě vůbec ještě někdo bral vážně. Že jsou předprogramovaný objekty něco špatného jsem nikdy nenapsal. Opět tě můžu jen odkázat na článek, dobře si ho přečti, ber ho doslova, nic si nedomýšlej, v tvém případě raději vůbec nemysli.

  ad3: Že jsem neměl C rád je taký holá hovadina.

  ad4: Je obecně známý, že okolo Open Source se pohybují nejchytřejší programátoři vůbec a nevím, kde tam vidíš anarchii. Asi si zase pleteš pojmy s dojmy. Stejně tak si pleteš ukřičený děcka, který křičí Windows SUXX v jejichž okruhu se ty pohybuješ s inteligentníma lidma.

  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #7, který napsal(a) leviathan
  • Na komentář odpověděl(a) leviathan v komentáři #9
 9. 9
  leviathan

  michaelf.ms<zavináč>gmailtečkacom


  "95% všeho byla jenom klikačka, díky před-programovaným objektům." - tohle je základ. Lidi, kteří klikají a používají "předprogramované objekty" (přičemž ony objekty jsou stěžejní) považuješ za cvičené opičky Microsoftu.

  Co Microsoftí cvičená opička nedokáže udělat, co PHPčkař dokáže? Udělá cokoliv rychlejc, s lepší podporou a s modernějším nástrojem / pardon - s obojkem na opičku /.

  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #8, který napsal(a) Antonín Daněk
  • Na komentář odpověděl(a) Antonín Daněk v komentáři #10
 10. 10
  Antonín Daněk

  danek<zavináč>antonindanektečkacz

  Takže naposled, už to opakovat nebudu. Když už ne článek, přečti si pořádně alespoň nadpis. Článek je o semináři Microsoftu.

  Pokud budeš jen umět klikat v nějakým studiu, jsi cvičená opička výrovce studia, to neplatí jenom pro Microsoft. Výrobce něco změní a ty se musíš přizpůsobit, něco zruší a ty se s tím musíš smířit, pracuješ podle toho jak někdo druhej píská, jsi cvičená opička.

  Já neříkám, že frameworky jsou špatný. Naopak jsem napsal, že chci začít nějaký používat. Ale tohle měl být seminář ASP.NET a namísto toho jsme se učili klikat v Microsoftím software, což je podle mě až ten poslední krok. Pokud jsi v něčem hodně dobrej, můžeš používat framework. Ale pokud použiješ knihovny, u kterých nevíš jak pracujou, znáš jenom to co z nich vyleze, zavání to velkými problémy. V první řadě tu je otázka výkonu. Štěpán např. mluvil o nějaké situaci, kdy studio vygenerovalo SQL dotaz přes několik A4, přičemž člověk by ho napsal na dva řádky se stejným výsledkem.

  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #9, který napsal(a) leviathan
  • Na komentář odpověděl(a) Scotty v komentáři #11
 11. 11
  Scotty


  Tak todle Štěpán taky neřek! To nevygenerovalo žádný Studio, ale napsal to člověk v nějaký firmě!!!! icon_evil.gif

  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #10, který napsal(a) Antonín Daněk
  • Na komentář odpověděl(a) Antonín Daněk v komentáři #12
 12. 12
  Antonín Daněk

  danek<zavináč>antonindanektečkacz

  Jo jasně, člověk napsal úmyslně SQL dotaz na několik A4. Zeptej se Horva, tomu snad budeš věřit.

  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #11, který napsal(a) Scotty