Dneska jsem se konečně po nějakých dvou týdnech parazitování na Windows XP dostal k instalaci operačního systému. Jednotlivé kroky provedené po instalaci jsem si ukládal do textového souboru, zvláště pro nováčky by to mohlo být užitečné.

Úvod

Na úvod chci říct něco k délce konfigurace systému. V mém případě zabrala víceméně celý den. Né že bych na tom pracoval nepřetržitě, ale zkrátka dalo by se říct že jsem tomu den věnoval. Mám však jistotu, že když počítač za půl roku zapnu, bude všechno fungovat tak, jak jsem to dnes nastavil. Naivní uživatelé Windows si možná říkají že oni také, ale přiznejte si ... nelžete tak trochu sami sobě ?

Samotná instalace

Vložil jsem disk Ubuntu Edge Eft 6.10 do své mechaniky a počkal až nabootuje live CD. Spustil jsem si Firefox abych se při instalaci nenudil a mohl pročítat nějaké fóra. Potom už jsem spustil instalaci a v prostředí operačního systému jsem rozdělil disk dle potřeby. Průběh instalace nemá cenu popisovat, je to absolutně intuitivní a defakto se jí prokliká každý, jak já říkám low-level-user :-).

Internetový prohlížeč

Po nabootování jsem si otevřel http://wiki.ubuntu.cz a http://forum.ubuntu.cz a zavítal na web Opery. Jejich stránky s přehledem identifikovaly můj operační systém a nabídly příslušný instalátor. Tím jsem (opět přes klikací instalátor) získal nejnovější verzi Opery (starší byla dokonce nainstalovaná defaultně).

Zvuk

Pamatoval jsem si, že jsem měl problém s detekcí zvukové karty. Totiž občas se při bootování detekovala mnou používaná Sound Blaster Audigy a jindy integrovaná VIA na základní desce. Neváhal jsem tedy a pročetl si několik vláken na http://forum.ubuntu.cz.

řešení:
system - volby - zvuk - vše nastavuji na alsa místo automatické detekce
Poté jdu do BIOSu a aktivuji i integrovanou zvukovou kartu. Možná se Vám to zdá nelogické, ale není to tak.
Linux ve skutečnosti přebírá funkci BIOSu a díky správnému pořadí zvukových karet v /etc/modprobe.d/alsa-base je nyní vždy detekována správná zvuková karta.

Poté instaluji hudební přehrávač Amarok, viz. amarok-multimedialni-prehravac-pro-linux

sudo apt-get install amarok

Grafická karta

Doposud jsem pracoval v rozlišení, které nebylo optimální pro můj LCD diplay, a proto nebyl obraz úplně ostrý. Bylo tedy třeba nainstalovat příslušné ovladače pro mou grafickou kartu ATI. Chtěl jsem to udělat také proto, abych měl připravenou 3d akceleraci pro vyzkoušení nějakého 3d desktopu.

Opět jsem tedy zavítal na http://wiki.ubuntu.cz a našel si příslušný návod. Jeden je např. tady - odkaz.

Tady jsem narazil na problémy. Rozlišení se mi podařilo nastavit hned na první pokus, ale direct rendering pořád ne a ne. Musel jsem dokonce použít:

sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg

A reinstalovat fglrx ovladače prostřednictvím Synapticu - správce balíčků. Nakonec jsem si však vybojoval onen direct rendering.

Rutinní operace

Už nějakou dobu jsem viděl, že na mě čekají celkem rozsáhlé aktualizace, které nabízel sám Ubuntu. Spustil jsem tedy aktualizace a tím jsem získal s mou rychlostí internetu asi dvě hodiny času nazbyt. Prošel jsem si tedy nějaké stránky týkající se vzhledu Gnome - např. http://art.gnome.org/. Stáhnul jsem si nějaké textury pro rámečky oken, pozadí, ikony a přihlašovací obrazovku a vše jsem to pohodlně přes systém -> volby -> motiv uvedl do provozu.

prihlasovani.jpeg
Úpravy vzhledu.

Poté jsem si nastavil hotkeys na mé multimediální klávesnici přes systém -> volby -> klávesové zkratky.

Také jsem si nainstaloval program Quanta Plus a k3b. K3b slouží k vypalování CD / DVD a Quanta+ je mnohajazykový editor pro programátory se zvýrazněním syntaxe. Zvýrazňuje dokonce i párové závorky apod., takže i prasácky psaný zdrojový kód je čitelný.

Můj spolužák mi doporučil a půjčil hru I have no mouth and I must scream, a proto jsem si ještě nainstaloval DOS-BOX.

sudo apt-get install dosbox

Zprovoznit hru nebyl problém, pouze jsem musel editovat jeden ini soubor, abych nastavil cestu ke zvukovým souborům.

dosbox.jpeg

Poměrně důležitou věcí je nastavení v programu Gaim v nastavení účtů správné znakové sady. Gaim je komunikační (multiprotokolový, zvládá ICQ,Jabber,IRC,....) program. Je třeba změnit používanou znakovou sadu na cp1250, jinak byste měli v příchozích zprávách od uživatelů Windows rozházenou diakritiku.

Aktualizace se ještě pořád instalovaly, a proto jsem si zatím upravil zavaděč Grub a poslouchal mp3 :-).

sudo gedit /boot/grub/menu.lst

Zde jsem zakomentoval hidemenu - tedy # hiddenmenu, to proto aby po zapnutí PC automaticky nebootoval první OS, ale objevila se nabídka s nainstalovanými operačními systémy. Poté jsem zvýšil timeout na 10 sec (defaultně jsou pouze 3). Což je čas, po jehož uplynutí automaticky nabootuje první OS. Také jsem přeházel pořadí systémů, neboť jsem měl na prvním místě Windows XP. OS se v Grubu zobrazují v takovém pořadí, v jakém jsou v menu.lst.

Můžete si také upravit barvy Grubu, ale já to nedělám. Stačí odkomentovat tuto řádku.

#color cyan/blue white/blue

Popřípadě můžete změnit barvy

Kodeky, java, flash, archivy ...

Potom jsem šel na stránku http://easyubuntu.freecontrib.org/. Easyubuntu je skvělý nástroj pro instalaci některých důležitých věcí a zvládnete to i bez velkých znalostí.

Přes rozhraní Easyubuntu tedy instaluji některé kodeky pro přehrávání videa, Javu, Flash, podporu pro přehrávání videa v prohlížeči, podporu pro práci s Microsoft archivy (ZIP) a fonty.

easyubuntu.jpeg

Easyubuntu se ale v mém případě nepodařilo nainstalovat vše - vrátilo nějaké chyby. Pokračoval jsem tedy na http://wiki.ubuntu.cz/Vyhrazen%C3%A9_form%C3%A1ty#w32codecs a doinstaloval balíčky kodeků, které nezvládnul Easyubuntu - především w32codecs.

Servery

Ze stránky http://www.apachefriends.org/en/xampp-linux.html jsem si stáhnul archiv LAMPP. Je to komplexní instalace pro mySQL a PHP server - dle návodu na domovské stránce LAMPPu instalaci provede kde kdo.

Monitorování systému

Mám rád přehled o tom, co se děje uvnitř mého PC a bez informace o rychlosti uploadu a downloadu si už ani nedovedu představit svůj pobyt na internetu.

Přes Synaptic (správce balíčků) jsem si tedy doinstaloval netspeed a pomocí http://www.ubuntuforums.org/showthread.php?t=2780 jsem nainstaloval balíček lm-sensors. Poté jsem už jen výstupy dohodil na lištu Gnome. Tuším že je třeba mít ještě balíček gnome-aplet. Na lištu si můžete dát prakticky cokoliv, stačí na ni kliknout pravým tlačítkem a zvolit z nabídky přidat na panel. Stejně tak počet a umístění gnome lišt není omezen.

Výsledek

Výsledkem mého snažení je perfektně připravený stabilní operační systém. Jsem schopný si pouštět hudbu(mp3,ogg, ...), filmy (DivX,Xvid,DVD,wmv,mpeg...), brouzdat internetem s nejkvalitnějším prohlížečem na trhu (Opera) nebo se účastnit konferencí prostřednictvím Jabberu. Mám také připravený Apache a mySQL server. Mohu také velice jednoduše vypalovat CD / DVD či psát textové dokumenty. Zkrátka mam počítač po funkční stránce rovnocenný OS Windows.

Při tom všem mám neustále na očích využití sítě a teplotu v útrobách mého PC, navíc se nemusím bát nějakých virů či ad-ware.

instalace_dle_navodu.jpeg
Instalace dle návodu.

Pokud jste četli celý článek, jistě jste si všimli že konfigurace Linuxu je hodně o znalosti vyhledávání na internetu (tedy pokud nejste profesionál, který už to zvládne sám). Ano tak tomu skutečně je. Stačí mít po ruce Wiki, forum Ubuntu a Google a máte ve všech problémech z polovičky vyhráno.

Příště ?

Příště se možná podíváme na zoubek nějakému 3d desktopu z kterého vycházejí Windows Aero jako je např. Beryl. Je to sice čistě hračička pro oči a užitečnosti se dle mého názoru celkem vyhýbá, ale minimálně za vyzkoušení stojí.


Ukázka - Beryl.

15 komentářů

Neváhejte napsat k článku komentář

Nevyplňujte:

 1. 1
  mikke

  LINUX je spatny.

  //test autora clanku na pritomnost magisterských manýrů :))

 2. 2
  bs

  no to je ale hroznej system ... kam se hrabe na visty

 3. 3
  Antonín Daněk

  danek<zavináč>antonindanektečkacz

  Zajímavý názor :).

 4. 4
  Scotty

  Scotty (19:00:12 26/02/2007)
  vysvetli mi todle:

  "Na úvod chci říct něco k délce konfigurace systému. V mém případě zabrala víceméně celý den. Né že bych na tom pracoval nepřetržitě, ale zkrátka dalo by se říct že jsem tomu den věnoval. Mám však jistotu, že když počítač za půl roku zapnu, bude všechno fungovat tak, jak jsem to dnes nastavil. Naivní uživatelé Windows si možná říkají že oni také, ale přiznejte si ... nelžete tak trochu sami sobě ?"

  Scotty (19:00:28 26/02/2007)
  > přiznejte si ... nelžete tak trochu sami sobě ?
  nechapu

  Scotty (19:00:34 26/02/2007)
  windows budou taky stejny

  Cartman (19:00:48 26/02/2007)
  ale hovno

  Scotty (19:00:55 26/02/2007)
  posloucham

  Scotty (19:00:57 26/02/2007)
  pokracuj

  Cartman (19:01:17 26/02/2007)
  po pul roce pouzivani Windows budou stejne rychli, bude tam vsechno fungovat jako prvni den po konfiguraci jo ?

  Cartman (19:01:30 26/02/2007)
  tak proc teda kazdej Windowsak dvakrat do roka reinstaluje system kdyz je tak neznicitelnej ?

  Scotty (19:01:36 26/02/2007)
  ehm

  Scotty (19:01:38 26/02/2007)
  w8

  Scotty (19:01:48 26/02/2007)
  zaprvi z clanku vyplyva uplne neco jinyho

  Scotty (19:02:00 26/02/2007)
  a pokud uzivatel neni debil, nema potrebu preinstalovavat

  Scotty (19:02:12 26/02/2007)
  ja mam system skoro rok bez reinstalu

  Scotty (19:02:20 26/02/2007)
  a dalsi je planovan az na Visty

  Scotty (19:02:24 26/02/2007)
  pokracuj

  Cartman (19:02:26 26/02/2007)
  a co z nej vyplyva ?

  Scotty (19:02:55 26/02/2007)
  tam je to napsany tak, ze si POCITAC VYPNES a ZAPNES ho az ZA PUL ROKU, ne ze ho budes ul roku POUZIVAT

  Scotty (19:02:59 26/02/2007)
  *pul

  Cartman (19:06:02 26/02/2007)
  :D

  Cartman (19:06:03 26/02/2007)
  lol

 5. 5
  Antonín Daněk

  danek<zavináč>antonindanektečkacz

  Ano, omlouvám se jestli jsem ještě někoho dezoirentoval - první věta byla samozřejmě myšlená tak, že bude PC půl roku používán a né ležet na půdě :o).

 6. 6
  NsomiX

  nsomix<zavináč>poboxtečkask

  No taku somarinu mam uz na disku par tyznou, presne to ubuntu. Ked som videl ten beryl urcite si to dneska "nenaistalujem".


  ..
  po 8 rokoch v oknach je asi dobre zacat novy zivot..

 7. 7
  Antonín Daněk

  danek<zavináč>antonindanektečkacz

  Já už jsem Beryl rozchodil, napíšu o tom krátkej článek s vlstním videem, ale pro běžnou práci to používat nebudu.

  Je dost těžký uznat po několika letech, že systém na kterém byl člověk odkojen, je horší než nějaký jiný a ještě navíc na něj přejít. Já osobně jsem už prošel několika fázemi, vždycky jsem nainstaloval Linux i Win - poprvý jsem to něj jen tak nakouknul a ačkoliv jsem měl velký oči jak přejdu na Linux, tak jsem byl stejně pořád ve Win. Po několika formátech se můj čas strávený v Linuxu prodlužoval, teď už je situace obrácená - Win hnije a používám Linux :).

  Každopádně hodně štěstí.

 8. 8
  NsomiX

  nsomix<zavináč>poboxtečkask

  Beryl som naistaloval na 3x podla navodu:
  http://wiki.beryl-project.org/wiki/Install_Beryl_on_Ubuntu_Edgy_with_nVidia

  Posledny krat pomohlo "rm ./beryl-install-script" a opakovana instalacia.

  Mali by sa pred instalaciou berylu stiahnut a naistalovat updaty. vsetky dostupne, lebo instalacny script beryl si ich zacne stahovat sam

  Vyzera to super, obetoval som tomu vcera 5 hodin, vsetko je uz nastavene, postahovane, counter strike ide ;). (3x mi to ale spadlo, zmrzlo...no jo linux je stabilny...)
  Dneska doriesim sambu (som vo velkej LAN), chcelo by to nejaky clanocek o sambe, ako sa spojit s oknami v sieti.

 9. 9
  Antonín Daněk

  danek<zavináč>antonindanektečkacz

  Nezapome ze tyhle 3d desktopy nejsou ve finalni verzi (alespon Beryl neni pokud vim) - jsou to beta verze a ty samo padat muzou. Jestli si pod tim jeste poustel nejakej emulator Windowsu a hral counter-strike tak se ani moc nedivim.

  Abych rekl pravdu tak ja osobne jsem se nikdy nemusel vrtat v nastaveni Samby. Co konkretne potrebujes ? Co se tyce prochazeni vzdalenych pocitacu tak s tim jsem nemel problem hned po instalaci.

  místa - sitove servery - Síť Windows - ...

  Clanky ohledne Samby bych tudis radeji prenechal jinym, kteri se s ni zkamaradili daleko vice. Myslim ze pro praci s okny bude idealni tento seriál: http://www.root.cz/serialy/...-s-okny/ popr: http://www.root.cz/clanky/s...windows/ .

 10. 10
  NsomiX

  nsomix<zavináč>poboxtečkask

  Tanec s okny, linuxaci maju zmysel pre humor. icon_lol.gif

  Nenapadlo ma to skusit siet cez místa - sitove servery - Síť Windows, dneska ked pridem z prace to vyskusam. Vo firewalle som videl spojenia z lokalnej siete (192.168.1.xxx) a boli povolene.

  Instaloval som ale sambu, nejakeho klienta Samba4K , u zsi nespominam, nastavoval som tam pracovnu skupinu a moznosti ako sa spojit s windows active directory, nasiel som ludi na sieti ale ku ich zdielanym priecinkom som nemal pristup (videl som ich, mohol som si pozriet nahlad adresara ale bez pristupu), chcelo ich namountovat ale to sa nemoze robit ako SUDO ale ako SUPERUZIVATEL (moc tomu nerozumiem), nepohol som s tym.

  COunter strike.. asi mam nespravne ovladace, alebo niesu optimalizovane neviem, sekam mi to. SPustam to cez CEDEGU. Skusal som trackmaniu nations - nejde, opengl error. (treba sa mi este potrapit s wine)

  Beryl, uz ma presla chut na nadupane, pekne desktopy, moja masina nestiha robit 5 veci naraz, niekedy sa mi sekne okno pri minimalizacii na obrazovke v tvare zvlneneho papiera....inak je to zabavka ked sa nieco instaluje a ked sa nudim
  Ale ked sa niekto pride pozriet, zapnem to a pofrajerim, kamosi vidia ze co to je ten linux, icon_eek.gif

  Nevies nahodov temu na to prostredie co bolo vo videu? (myslim tie hviezdicky ked sa zavrie okno a to pohadzovanie tych ikoniek (guliciek) hlavneho menu.
  • Na komentář odpověděl(a) Antonín Daněk v komentáři #11
 11. 11
  Antonín Daněk

  danek<zavináč>antonindanektečkacz

  Toto je odpověď na příspěvek: #10

  Ale mountovat přes sudo určitě jde, sám jsem to dělal. Navíc pokud před příkaz dáš sudo, je to to samé jako by příkaz zaslal root icon_exclaim.gif.

  A direct rendering ti funguje ? Zjistíš to když v konzoli odešleš tenhle příkaz: glxinfo | grep direct

  Co se týče Beryla, tak toho jsem si teď rozházel icon_redface.gif a ani ho snad nebudu dávat dohromady, stejně ho používat nebudu.

  Teď si přesně kápnul na hlavní účel těhle 3d desktopů - machrovinka před kamarádama a taky se to dá použít na windowsáky jako lákadlo aby zkusili Linux - ty na to nalákáš i když jim řekneš že je to jen lákadlo icon_cheesygrin.gif.

  Ty efekty musí jít nastavit v $ beryl-settings, zkoušel jsem nají to ,,shoření" oken ale nebyl jsem úspěšný. Určitě nebude problém to někde dohledat nebo napsat do fóra projektu http://themes.beryl-project.org/ icon_smile.gif.

  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #10, který napsal(a) NsomiX
 12. 12
  Freeze

  Haleluja vy jste šasci :) Asi všechny nové verze (počítám tak rok zpátky) jsou lepší než visty. (a možná když teď známý visty má tak jsem ochoten tvrdit ze s kompatibilitou je na tom linux o 250% líp :)! )

  Navíc o Woknech je skoda mluvit, kdyz se nakonfigurují tak jak mají, zakáže se jim aktualizovat,nainstaluje se dobry firewall(freeware) a anitvir(freeware) a nasledne e system 'zkontroluje' tuneup programem (napr.:TuneUp Utilities 2004/2007,...) tak bude system funkcni (a mozna i svizny) jeste za pul roku. Ale i tak bych se s cenou tohoto nedostal na 0(kolik stoji samotne Wokna!).

  U linuxu sice trvá instalce déle než 37minut jako na wXP, třeba s konfigurováním se může protáhnout i na půl dne nebo celý, ale budu mít to samé co u Woken (vetsinou jeste lepsi, protoze polovina funkcni je u Woken okoukanych od jinych systemu takze nefunguje dokonale) a za celkovou sumu 0,-Kč. To se vyplatí,ne?

  :-D :-D

  • Na komentář odpověděl(a) Antonín Daněk v komentáři #14
 13. 13
  NsomiX

  nsomix<zavináč>poboxtečkask

  Set nefunguje, nemozem to rozbehat, ked si niekoho pridam manualne v Samb4K tak ho vidim, ale nemam pristup k jeho priecinkom. Napoveda je dost biedna okolo toho.

  DIrect rendering asi ide, dokonca som hral toho countera po sieti, ale seka mi to. CHcelo by to clanok na cedegu alebo wine (nieco som nasiel, ale oblo to take zlozite ze som to vzdal po druhom riadku).

  Jedneho som uz nalakal na beryl, skusa to na jednom disku, ale nenajde mu raid 0 500mb, ale 2x sata 250mb.

  Beryl, .. to bude asi nejaka tema do neho, tiez som nic nenasiel.

  Uz by si si mohol spravit forum. icon_lol.gif

  • Na komentář odpověděl(a) Antonín Daněk v komentáři #14
 14. 14
  Antonín Daněk

  danek<zavináč>antonindanektečkacz

  Toto je odpověď na příspěvek: 12#

  Tak nejdřív by mě zajímalo čím jsme si vysloužili to oslovení ...

  Jinak máš sice pravdu, ale dneska se používá to co je zažitý a né to co je lepší icon_mad.gif.

  Délka instlace je podlě mě kratší než u XPček, konfigurace je delší určitě, to jo.

  Jinak pěkná propaganda icon_cheesygrin.gificon_twisted.gif.

  Toto je odpověď na příspěvek: 13#

  Heleď nemůžem tu řešit individuální problémy. Navíc když si člověk něco rozhasí tak je dost brutus to potom dávat dohromady, s tím mám taky zkušeností icon_confused.gif.

  Cedegu a Wine tu teď vůbec nemám, ono je to celkem zhůvěřilost. Přece nepoužívám Linux proto abych pod mím měl puštěný Windows ne ? Ale chápu, že když si chce člověk zahrát třeba CSko, tak je Cedega dobrá, možná ji zkusim - uvidíme. Spíš bych ale řekl, že je lepší pro tyhle účely nechat nainstalovaný i XPčka a když si chce člověk něco zahrát tak tam skočit.

  Ne není to žádné téma, je to o nastavení Berylu a pohazování bude určitě řešený nějakým pluginem. Viz. http://blog.antonindanek.cz...ro-linux

  Fórum ? Neblbni, vždyt se chodí ,,pár" lidí. Použij http://forum.ubuntu.cz - to platí i pro ten tvůj problém se sítí.

  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #12, který napsal(a) Freeze
  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #13, který napsal(a) NsomiX
 15. 15
  keet

  keet<zavináč>centrumtečkacz

  Ahoj, pěkný článek, kterého si jak čtu někteří neváží. Kdybych ho objevil před měsícem, ušetřil by mi spoustu času. Také používám Ubuntu, měl jsem chvíli Mandrivu, Kubuntu, Ubuntu a nejdéle Debian. Nakonec jsem se vrátil k Ubuntu. Asi 10let jsem používal systém od od Billa (Wokna) :-). Nestěžuji si na ně, XP byly opravdu skvělý a stabilní systém. Jak zdě někteří psali, že nepřeinstalovávali rok, tak já přeinstalovával asi jednou za půl roku, za hodinu jsem měl nainstalovaný XPčka a všechen používaný software. Teď ještě prověřuju co pro mě za software bude nejlepší pro Linux, většinu věcí a problémů s hardwarem mám vyřešené. Nestěžuji si, pokud člověk nehraje hry, tak si myslím, že není co řešit. Na Linuxu se také dají zahrát pořádné hry, ale pro ty, co jsou náruživými hráči bych doporučil nechat nainstalovaný Linux i Windows XP. Visty jsem zkoušel a to teda byl zážitek. Vzhled je opravdu parádní, efekty taky, ale podpora softwaru je až děsivá, zatim bych neměnil WinXP za Visty. Přeju hodně úspěchů s Linuxem. čaues icon_wink.gif