Takový nadpis je hodně uzavřený, protože je hodně lidí, kteří blogy opovrhují. Pro ně bych ho tedy transformoval na: Jsme tací jaké weby čteme.

update: Jedná se o obnovený článek. Datum původní publikace: 26.05 /2007 - 00:11.

Analýza sebe sama

Zkuste si udělat takovou malou analýzu sebe sama a zmapovat si své denní kolečko na internetu. Vaše pravidelně navštěvované weby jsou určující, protože na ostatní stránky se dostanete právě přes odkazy těchto pravidelně navštěvovaných míst a to co vyhledáváte, bude ve většině případů s vašimi domovskými stránkami hodně souviset. Myslim, že odkazy od kamarádů z ICQ na různé kravinky apod. můžete s klidem zanedbat.

Pokud jste si tenhle malý test letmo vypracovali, můžete si podle něj poměrně přesně určit své zájmy. Že si po připojení na internet otevřete několik warez webů ? Projedete pár fanouškovských, herních, seriálových fór a během toho sledujete videa na Stream či You Tube ? Takový seznam navštěvovaných webů ale nevypovídá o někom jdoucím za svým cílem, úspěšným člověkem.

Samozřejmě je to zavádějící pokud trávíte na internetu hodinu denně a chodíte si tam čistě odpočinout. Pokud jste ale online 4 hodiny denně a více, žijete internetem, používáte ho jako zdroj informací, pak je seznam navštěvovaných serverů docela přesný identifikátor vašeho Já. Myslim si, že většina mladých lidí dnes používá internet hodně, protože je to v podstatě neomezený zdroj informací, takže se podle svého kolečka bude moci nalézt mnoho lidí.

Jak jsem na tom já ?

Jakožto inteligentní lidé (což se dá určit na základě toho, že čtete tento blog icon_smile.gif) už asi předpokládáte, že já se na internetu rozhodně neflákám. Kdepak, na to je život moc krátký. I když teda nedávno jsem se nechal vyhecovat k registraci na Facebooku, takže to už to není úplně pravda. icon_smile.gif Nebudu to dále rozmazávat, zde je obsah mé RSS čtečky.

Jednotlivé weby jsem nijak neřadil podle oblíbenosti.

Vlastně ano, ještě to budu rozmazávat. icon_smile.gif Ačkoliv jsem se během posledních týdnů odhlásil od mnoha zdrojů, protože jsem zjistil, že nepřináší nic zajímavého a stejně jsem u nich klikal na magické tlačíko Mark all as read, pořád mám v GReaderu nad 70 zdrojů - vypisovat budu jen zajímavé.

Web-internet

Moje nejpočetnější složka.

 • Google Blog Česká republika - Většina zde zveřejněných informací se týká prací na lokalizacích služeb Google, ale občas se objeví i něco zajímavějšího.

 • Fandorovy vyprávěnky - Blog celkem známého doménového spekulanta. Jezdí také na pracovní (či jiné) pobyty do zahraničí, o čemž občas ublogne.

 • ILblog - Blog Iva Lukačoviče (snad nemusím představovat), který se ale v poslední době stal pouhým nástrojem na prezentování fotografií. Ty jsou sice obvykle fascinující, ale stejně mě trochu mrzí, že někdo jako je Ivo neví, na co je blog. Jasnej adept na kategorii kecalů. icon_smile.gif

 • iSecure blog - Příznačný podtitulek (Just another internet skiller), říká vše. Tento bloger s černou čapkou má rád díry ve webech. icon_smile.gif

 • Kryl blog - Webdesigner a fotograf s přehledem v zahraničních vodách. Určitě dobré sledovat.

 • LaTrine - Potom, co David Grudl prodal svůj zápisník, už tak často nepíše. Nicméně onen občasný výplod bývá většinou kvalitní.

 • Lupa - Odtud odebírám články i zprávičky, ale se čtením už je to horší. Kdy jsem naposled četl článek na Lupě, si už ani nepamatuju, zprávičky jednou za týden projdu podle titulků a pár si jich přečtu.

 • Marigold - Blog Patricka Zandla je určitě dobré sledovat. Řekl bych, že vždycky když se děje něco většího na českém internetu, tak on je minimálně někde poblíž. icon_smile.gif Hodně píše o telekomunikacích, které mě zase až tak nezajímají, ale přesto se vyplatí ho odebírat. Ostatně to, že některé články vydal knižně (a lidé mají zájem to kupovat), mluví za sebe.

 • Matt Cutts: Gadgets, Google, and SEO - Blog super člověka s velmi zajímavou profesí. Co že to vlastně dělá? Vedoucího anti-spam týmu v Google. Kombinuje užitečné články pro webmastery, uživatele Ubuntu s těmi zábavnými. Zábavné jsou většinou ohledně různých gadgetů nebo týkající se jeho profese. (Např. e-mail komunikace mezi ním a lidmi nabízejícími mu peníze za umístění odkazu na jeho blog (nevědě čím se živí).)

 • phpFashion - Už podle designu je vidět, že se jedná o webzine Davida Grudla. Zabývá se pokročilými technikami v PHP. Hodně je věnováno jak jinak, než Nette. Dalším zajímavým webzinem o objektovém PHP je např. RonnieWeb.

 • Seznam Fulltext Blog - Malá škvírka pod pokličku fulltextu Seznamu. Občas se naskytne možnost vyzkoušet nové vyhledávací algoritmy před nasazením do provozu a třeba je i mírně ovlivnit přes komentáře.

 • The Next Web - Pokud chcete mít dění v zahraničním internetu v jednom balíčku, tento web je určitě dobrou volbou. Často se tu ukazují vtipná videa z oboru.

 • Yuhůův weblog o webu - Má cenu představovat autora Jak psát web - Dušana Janovského?

Je jich tu ještě daleko více, ale nechci článek až moc natahovat.

CVUTaci

V této složce jsou překvapivě lidé docházející na mou školu - ČVUT. Některé čtu jen proto, že jsou to moji známí / kamarádi, ale jsou tu i informačně kvalitní blogeři. Příkladem nechť je Co de asi ? nebo Destil's remarks (jeho články z rubriky FEL STM mi pomohly při výběru vysoké školy)

Dalším příkladem by mohl být k47.cz, kde se občas objeví zajímavá myšlenka či vtipný strip.

V této kategorii jsou také informační feedy školy a studentských serverů. Popravdě nechápu ty studenty, co je neodebírají a ani si nepřesměrují školní e-mail. Zatím šli jenom jednou zbytečně na přednášku, která odpadla, ale stejně bych to neriskoval a občas se tam objevují dost důležité informace (jako např. upozornění na vložení čísla účtu do KOSu kvůli ubytovacímu stipendiu).

Kecalové

Do této kategorie spadají všichni, kteří mě svými texty nějak zaujali, ale nic mě s nimi hmatatelně nepojí nebo nemají nějak zvlášť vyhraněné téma. Je tu např. Misantropův zápisník, ale i hodně nevýznamných kousků.

Jak si tak teď prohlížím svou čtečku, hodně blogů bych měl do této kategorie přendat. Kdybych na svůj blog chodil z druhé strany barikády, patrně by skončil právě zde. icon_lol.gif

Vývoj

Tím je myšlen můj vývoj. icon_smile.gif

Čtu např. Freelance switch, mladého podnikatele Ladislava Nosákovce, ostříleného podnikatele Johna Vanharu (bohužel už to tam není takové, jako dříve - komentáře jsou zabity tlachaly), profesionálního blogera Darrena Rowse

YouTube

Tady mám pouze jediný zdroj, a to Paperlilies. Vcelku oblíbená vlogerka, která přišla s nápadem na Zombie movie, která se jednou ukázala ve featured videos na titulní stránce Youtube (možná vám to přijde směšné, ale to znamená sakra hodně přístupů icon_wink.gif) a byl s ní dokonce udělán rozhovor na BBC. Nicméně já ji mám hlavně jako trénink angličtiny.

Zábava

Zábavu mi zprostředkovává Buridanův geneticky modifikovaný osel (vtipné komiksy pro náročné), Offlineblog (poslední dobou mám ale pocit, že bez vysvětlivek na webu nemá obrázek na tabuli moc velký význam, takže offlineblog je už celkem online), Jednou větou (mini-projekt - různé vtipné situace a průpovídky) či Plaváčkům blábolník (webdesignorům není třeba představovat).

Závěrem

Jestli čtete weblogy a umíte alespoň trochu nějaký jazyk (což by měl každý kdo má alespoň základní školu), přesuňte se právě do zahraničních vod. Každopádně to bude velký přínos pro vaše vzdělání a za nějaký ten rok už téměř nebudete rozeznávat, jestli čtete text v rodném nebo cizím jazyce (resp. schroustnutí cizojazyčného článku pro vás bude stejně náročné jako domácího). Mimo to se dostanete k mnohým informacím daleko dříve než z českých zdrojů. Pokud např. čerpáte informace z Lupy, tak věřte, že se hodně nechávají inspirovat články ze zahraničí - o zprávičkách nemluvě (ale tam se to dá čekat).

Mimo mísu

Možná jste si všimli, že jsem teď měsíc nenapsal žádný článek. Není to tak úplně kvůli nedostatku času, který bych si určitě našel, jako spíše nedostatkem témat. Asi je to jen nějaký přechodný stav, ale to co mi dříve přišlo jako super námět na článek, teď vidím jako slabou bleskovku. Přesto jsem doufal, že interval jednoho článku na dva týdny udržím. Nepodařilo se, proto bych vás rád upozornil, že je tu také kanál bleskovek, který aktualizuji i 3x - 4x týdně.

24 komentářů

Neváhejte napsat k článku komentář

Nevyplňujte:

 1. 1
  #13

  A co Pixynergia? http://pixy.cz/pixynergia/ ;)

 2. 2
  Antonín Daněk

  danek<zavináč>antonindanektečkacz

  Vím o něm icon_smile.gif. I když jsem na něj narazil zrovna v době kdy jsem byl blogama tak nějak přesycenej, takže místo v mé RSS čtečce nezaujal.

 3. 3
  zirafka

  Zirafku taky ctu. Ale zatim jsem tam nenasla nic, co bych uz davno nevedela. (-;

  • Na komentář odpověděl(a) Antonín Daněk v komentáři #4
 4. 4
  Antonín Daněk

  danek<zavináč>antonindanektečkacz

  Hlavně se toho nesmí psát moc. Když potom člověk něco gůglí a vrací mu to jen jeho články, tak to nestojí za nic. icon_smile.gif

  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #3, který napsal(a) zirafka
  • Na komentář odpověděl(a) zirafka v komentáři #5
 5. 5
  zirafka

  to mam v pohode. Me google vraci jen na vyrazy, ktere bych ja sama v zivote nehledala... (-:

  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #4, který napsal(a) Antonín Daněk
  • Na komentář odpověděl(a) Antonín Daněk v komentáři #6
 6. 6
  Antonín Daněk

  danek<zavináč>antonindanektečkacz

  Třeba „sexy pixy" nebo „nahá žirafka" že ? icon_lol.gif

  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #5, který napsal(a) zirafka
 7. 7
  mikke

  Muzu Te pozadat o rozbor osobnosti?

  Mam nonstop otevrenou zumpu, facebook.

  V RSS lolcats/dogs, blogy lidi ze stredni, ekonomicky komentare a novinky na VSE.

  Nekolikrat za den koukam na kalendar ekonimckejch udalosti, bloomberg.idnes.reuters a akciovy indexy.

  • Na komentář odpověděl(a) Antonín Daněk v komentáři #8
 8. 8
  Antonín Daněk

  danek<zavináč>antonindanektečkacz

  Nejseš ty náhodou ekonom? icon_smile.gif

  To nevim, jeslti se podle toho dá udělat rozbor osobnosti. Možná nonstop otevřená žumpa a Facebook je patologický, zeptej se Frdlajze. icon_wink.gif

  Jestli internet používáš spíš pro zábavu nebo naopak taky těžko pozná někdo jinej. Musíš vědět ty, kde se potuluješ častějc.

  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #7, který napsal(a) mikke
 9. 9
  codeas

  codeasi<zavináč>gmailtečkacom

  Díky za zmínku blogu...

  Tvá sledovaná RSSka jsou podmnožinou mých ;), když o tom tak přemýšlim asi bych měl něco vyházet, ale já tak rád informace [~400zdrojů]

  • Na komentář odpověděl(a) Antonín Daněk v komentáři #12
 10. 10
  Evča

  e.v.u.l.a<zavináč>centrumtečkacz

  Jaká jsem, když čtu i tebe?icon_biggrin.gif

  • Na komentář odpověděl(a) Scotty v komentáři #11
  • Na komentář odpověděl(a) Antonín Daněk v komentáři #12
 11. 11
  Scotty

  kapl.tom<zavináč>centrumtečkacz


  Šílená, bláznivá, ... určitě to nechceš slyšet všechno :)

  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #10, který napsal(a) Evča
  • Na komentář odpověděl(a) Evča v komentáři #13
 12. 12
  Antonín Daněk

  danek<zavináč>antonindanektečkacz

  >codeas: No, já tu neuváděl všechny, to by bylo moc chaotický, ale ~400? Sinusový průběh se základnou v 400, takže 399 - 401 zdrojů? To je hodně i na Scottyho. icon_smile.gif

  Ona RSS čtečka dovoluje čtení několikanásobně více zdrojů, než by byl člověk schopnej při osobních kontrolách, ale taky má svoje limity. 400 musí zabrat hodně času, teda jestli tam máš hodně zdrojů, který často publikujou.

  >Evča: Znamená to, že jsi inteligentní. Ale protože to píšu v tomhle článku a ty to nevíš, tak nejsi, protože jsi ho nečetla nebo nejsi z jinýho důvodu. icon_biggrin.gif

  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #9, který napsal(a) codeas
  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #10, který napsal(a) Evča
  • Na komentář odpověděl(a) Evča v komentáři #13
  • Na komentář odpověděl(a) Scotty v komentáři #14
  • Na komentář odpověděl(a) codeas v komentáři #15
 13. 13
  Evča

  e.v.u.l.a<zavináč>centrumtečkacz

  to víš, že chci! icon_biggrin.gif

  já vím, ty víš, oni ví že nejsem, k inteligenci se nijak moc nehlásím..

  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #11, který napsal(a) Scotty
  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #12, který napsal(a) Antonín Daněk
  • Na komentář odpověděl(a) Scotty v komentáři #14
 14. 14
  Scotty

  kapl.tom<zavináč>centrumtečkacz


  Je to na mě hodně, protože já všechny své zdroje poctivě čtu. Nevěřím, že bych to při 400 zdrojích stíhal. I když... pokud bych nespal a nosil notebook furt u sebe... a signál na net byl i v metru... jo asi by se to dalo... :D


  Podle mě tedy inteligentní jsi a kdo tvrdí opak, měl by se zamyslet. icon_razz.gif A jestli chceš slyšet i zbytek, tak to se budem muset někdy potkat osobně... icon_wink.gif

  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #12, který napsal(a) Antonín Daněk
  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #13, který napsal(a) Evča
  • Na komentář odpověděl(a) Antonín Daněk v komentáři #16
 15. 15
  codeas

  codeasi<zavináč>gmailtečkacom

  přesně 413 zdrojů (za měsíc 9200zpráv, dříve jsem dosahoval i 13000 :)

  Samozřejmě je nečtu všechny, vybírám si podle titulků, někoho čtu každý post. Nemusím zas kupovat IT časopisy, a jsem dobře informovaný..

  Ano, zabírá mi to dost času, snažim se postupně vyhazovat ze seznamu

  Poslední dobou využívám čas čtu delší články v metru na iPhonu :)

  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #12, který napsal(a) Antonín Daněk
  • Na komentář odpověděl(a) Antonín Daněk v komentáři #16
 16. 16
  Antonín Daněk

  danek<zavináč>antonindanektečkacz

  >Scotty: Ale tim, že čteš úplně všechno dost popíráš smysl RSS. Jasně, hlavní účel je, že nemusíš chodit za informacema, ale ty chodí za tebou. Ale taky je to způsob, jak odebírat hodně zdrojů a vybrat si z nich jen to opravdu zajímavý.

  >codeas: Oh my ... iPhone? Začíná to bejt mánie i v ČR a podle toho, jak pozoruju okolí, je to nakažlivý. Skoro mám taky chuť ho vlastnit, když ho vidim u lidí kolem mě. icon_smile.gif
  Jen v mojí studijní skupině ho mají dva lidi. Na přednáškách jsem viděl jednoho chlapíka co seděl u notebooku Apple a za chvíli vytáhnul iPhone. Jenom jsem čekal, až si k svačině vytáhne nakousnutý jablko. icon_lol.gif

  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #14, který napsal(a) Scotty
  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #15, který napsal(a) codeas
  • Na komentář odpověděl(a) codeas v komentáři #17
  • Na komentář odpověděl(a) Scotty v komentáři #18
 17. 17
  codeas

  codeasi<zavináč>gmailtečkacom

  k tomu ho právě máme, poslouchám anglické podcasty, hodně jsem na internetu (kdekoliv ;), potřebuji stále přístup k emailu, čtení textů v metru, občas kouknu na Big Bang Theory, a samozřejmě poslouchání hudby.

  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #16, který napsal(a) Antonín Daněk
  • Na komentář odpověděl(a) Antonín Daněk v komentáři #19
 18. 18
  Scotty

  kapl.tom<zavináč>centrumtečkacz


  Můžeš mi definovat pravý smysl RSS? Já ho pochopil POUZE tak, aby jsi nemusel neustále refreshovat/navštěvovat oblíbené weby. Selekci toho, co čteš můžeš provádět na webu stejně jako v RSS čtečce. Nikdo tě nenutí NIC číst. Ale je pro mě snažší, než obíhat 150 webů každou hodinu, když to někdo dělá každou minutu za mně. A to je TEN smysl RSS. Pokud to vnímáš jinak, je to tvůj boj...

  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #16, který napsal(a) Antonín Daněk
  • Na komentář odpověděl(a) Antonín Daněk v komentáři #19
 19. 19
  Antonín Daněk

  danek<zavináč>antonindanektečkacz

  >codeas: Ale my co máme mp3 přehrávače zase nemusíme zmiňovat poslech hudby a podcastů jako dvě služby. icon_lol.gif
  Tu nutnost e-mailu kdykoliv ti moc nevěřim, zvlášť když si je můžeš zkontrolovat skoro všude, kam přijdeš. I kdybych opravdu musel číst maily na cestě, přes Operu mini to taky můžu udělat. Určitě bych kvůli tomu nechtěl platit další mobilní tarif.
  Fandou filmů na malým displeji taky nejsem. Jediný co bych využil je, že bych si mohl přečíst nějakej ten článek v MHD. Na mobilu bych sice teoreticky mohl taky, ale nemam tam RSS čtečku a displej je až moc malej.

  >Scotty: Nutíš mě jenom psát to, co jsem už napsal v minulém komentáři nebo co napsal Codeas. Jo, to co říkáš je hlavní fce RSS, ale selekce je taky důležitá. Ve čtečce vidíš přehledně vedle sebe nadpisy (případně si můžeš nechat zobrazit část článku) a pěkně se tam dá vybrat to zajímavé. Jestli opravdu děláš to co říkáš ty, tak to znamená, že vidíš např. na Lupě bleskovku o tom, že O2 dočasně přijde o tiskového mluvčího (což je snad i pro tebe naprosto zbytečná informace) a ty si tu bleskovku prostě celou přečteš, jen proto abys přečetl všechno.
  Sorry, ale to je demence, ale ať si každej RSS používá, jak chce.

  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #17, který napsal(a) codeas
  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #18, který napsal(a) Scotty
  • Na komentář odpověděl(a) Scotty v komentáři #20
  • Na komentář odpověděl(a) codeas v komentáři #21
 20. 20
  Scotty

  kapl.tom<zavináč>centrumtečkacz


  Sakra, tolik zdrojů a ty si vybereš zrovna Lupu, kterou nečtu... O výměně mluvčího O2 jsem se dozvěděl díky zpravodajství na Twitteru a třem článkům v RSS (spadají do kategorie mobilů). Vše jsem samozřejmě přečetl, protože každý má jiný názor a pohled na situaci...

  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #19, který napsal(a) Antonín Daněk
 21. 21
  codeas

  codeasi<zavináč>gmailtečkacom

  oni to jsou pro mědvě věci, u podcastu jen zadam adresu, automaticky se mi stahuji novy podcasty a mazaji ty co jsem slyšel..
  To je pro mě velká výhoda, u mp3 jsem to musel dělat manuálně a po týdnu mě to přestalo bavit(popřípadně jsem zratil přehled co jsem slyšel a co ne) - možná přes nějaký externí programy, skripty, ale mě se líbí tohle "one-click řešení"

  Hudbu (2 typ poslechu) si dám to co chci, takže klasika jako u mp3

  Na počítači jsem nekoukal na seriál už několik měsíců, prostě využiju ten čas jinak, tak zbývá "malý display" na cestách)

  ad email) kolikrát jsem dostal urgentní mail z práce, takže jsem mohl podívat přes operu, ale na k750i to bylo dost nepohodlné..

  Nechci obhajovat iphone, vím že to není nejlepší mobil, ale zároveň vím že je to nejlepší zařízení pro mě :)

  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #19, který napsal(a) Antonín Daněk
  • Na komentář odpověděl(a) Antonín Daněk v komentáři #22
 22. 22
  Antonín Daněk

  danek<zavináč>antonindanektečkacz

  „je to nejlepší zařízení pro mě“ - Tak to je asi nejdůležitější a proti tomu neni co namítat.

  Jinak k těm podcastům, na mp3 to taky nemusíš dělat manuálně. Existuje jednoduchej program, kterej nahraješ na mp3 a ten to obsluhuje. Jde spustit jak na Win, Linuxu, tak OS X. http://blog.antonindanek.cz...olestne/

  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #21, který napsal(a) codeas
 23. 23
  kaja47

  kaja47<zavináč>seznamtečkacz

  Hohohó. Děkuji mnohokrát, že jsi zmínil i mojí internetovou končinu. Jsi v podstatě první člověk za šest let, který se veřejně přiznal, že tam občas zavítá (a teď si všimněte: když sem dám smajlík, bude to sranda a když ne, vyzní to pro mě dost nelichotivně).

  Sám mám v čtečce jenom (ve srovnání s Codeasem) nicotných 66 zdrojů z nichž některé jsou už mrtvé a spousta z nich nečtu.

  A kdokoli z vás jenom má účet na facebooku, myspace nebo orkutu nebo jenom vážně uvažoval, že by si ho založil je nemocný člověk a měl by být co nejdříve odstraněn ze společnosti.

  O filmech na telefonech si myslím to samé, co David Lynch ( http://www.youtube.com/watc...IroiCvZ0 ).

  • Na komentář odpověděl(a) Antonín Daněk v komentáři #24
 24. 24
  Antonín Daněk

  danek<zavináč>antonindanektečkacz

  S Facebookem máš pravdu. Asi o mých zkušenostech s nim napíšu článek.

  ... a za to video Davida Lynche díky, myslim, že to vystihnul. icon_smile.gif

  • Tento komentář je reakcí na příspěvek #23, který napsal(a) kaja47