„Ty je nemáš ráda, protože jsi mladá a arogantní, ale já je nemám rád, protože jsem starý a moudrý. (přeloženo z AJ)“ Neal Stephenson (Snow Crash)
maskot zápisníku

Chybějící Kousek Zápisník Antonína Daňka

Open Source, programování, internet,

kurzor

Upozornění na nový obsah pomocí RSS.

? Co je to RSS?

Upozornění na nový obsah pomocí e-mailu.


Páni, to je ale staré! Prosím, berte na vědomí, že tento článek je více jak 7 let starý. Jeho autor se již s těmito myšlenkami možná neztotožňuje a informace nemusejí být aktuální.
sitemap.jpeg

Jak se dostat do vyhledávače? - sitemap.xml

Máte problém dostat své weby do vyhledávače nebo máte zaindexováno jenom pár stránek? Vygenerujte si sitemapu.

Je tomu už skoro měsíc, kdy jsem kompletně měnil strukturu URL adres tohoto blogu. Hodně jsem se toho bál, protože to může znamenat fatální následky pro přísun lidí ze strany vyhledávačů. 70% Návštěvníků tohoto webu totiž přichází právě z vyhledávačů.

Všechny staré linky jsem za pomoci .htaccess přesměroval na nové - s hláškou 301, takže jsem rozhodně nic nenechával náhodě. Přesto se ještě na mnohých místech, jak u Seznamu tak u Google, objevují ve výsledcích vyhledávání staré linky. Rozhodl jsem se tedy udělat věc, kterou jsem měl v plánu už delší dobu, a teď se to hodí - zavést sitemap.xml.

Google je podporuje už od nepaměti (alespoň já jejich zavedení nepamatuju) a i Seznam je už nějakej ten pátek využívá. Tak tedy milí roboti: pochutnejte si na mé sitemapě a ať jsou ty staré škaredé linky pryč.

Co je to sitemap.xml?

Jak je vidět dle koncovky, jedná se o XML soubor. Specifikaci naleznete např. zde: http://www.sitemaps.org/protocol.php a jeho struktura vypadá takhle:


<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<urlset xmlns="http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9">

  <url>
   <loc>http://www.example.com/</loc>
   <lastmod>2005-01-01</lastmod>
    <changefreq>monthly</changefreq>
    <priority>0.8</priority>
  </url>

</urlset>

Tento soubor obsahuje souhrn všech stránek, které chce webmaster indexovat ve vyhledávači (tedy nejčastěji souhrn všech stránek webu).

K čemu je sitemap.xml dobrý?

Jak vytvořit sitemap.xml?

To záleží na tom, pro jaký web jí chcete vytvořit. U dynamických webů s různými typy stránek to sice může zabrat hodně času, ale sitemap.xml rozhodně není nějaká zbytečná fičurka do počtu …

Statický web.

Máte-li statický, menší web, kde se stránky negenerují dynamicky a rozšiřování webu se koná spíše sporadicky - manuální tvorbou nových HTML souborů - zvažte jestli má cenu vůbec sitemapu vytvářet. Využijte parametru site: u nejdůležitějších vyhledávačů (příklad pro Seznam, příklad pro Google), a jestli jsou všechny stránky vašeho webu zaindexovány, nechte to plavat.

Jestli tomu tak není, vytvořte si prostě sitemap.xml manuálně. Tedy stačí otevřít poznámkový blog, vložit do něj strukturu viz výše, seznámit se trošku s pravidly a výsledný soubor uložit jako sitemap.xml. Nic na tom není.

Web generovaný některým ze známých redakčních systémů.

Jestli je to váš případ, pak už nejspíš sitemapu máte. Pokud ne, stačí se podívat po nějakém plug-inu.

Řešení pro amatéry a to i pro větší weby.

Pokud chcete mít s sitemap.xml co nejméně práce, využijte nějakého automatického generátoru. Existují i moc pěkné online generátory, kam prostě jen dáte odkaz rootu webu a je to. Toto řešení má samozřejmě svá velká úskalí a nevím, jestli má vůbec nějaké uplatnění. 1) Sitemapa nebude aktuální (pokud ji nebudete ručně po každé aktualizaci generovat znovu), což je dost podstatná náležitost, jakou by sitemap.xml měl mít. 2)Vygenerování mapy pro rozsáhlejší web je dost zdlouhavý proces. Můj blog o cca 200 stránkách se generoval půl hodiny. 3)Připravíte se o možnost „individuálního" nastavení priorit a aktualizačních informací o jednotlivých stránkách => budou všude stejné => nebude na ně brán ohled. 4) Generátor jede po odkazech, takže bude samotná sitemapa dost chaotická. To sice nevadí, pokud jí máte připravenou pouze pro roboty, jinak to ale problém je.

Napište si to sami. :)

To je můj případ, ale samotné generování samozřejmě není nic těžkého. Jde jenom o vytvoření textového souboru a následné strukturované vysypání databáze do něj. Problém je někde jinde. Musíte totiž vymyslet algoritmus pro generování smysluplných aktualizačních informací a priorit. Např. aktualizace jednotlivých článků jsem já nastavil takto: U prvních deset článků, u kterých bývají často nové komentáře, jsem nastavil denní aktualizaci. Dále u rok starých článků týdenní, u dva roky starých měsíční a dále už jen roční.

Problémy nastávají, když máte různé druhy webů (např. já mam články a bleskovky). Pak se to všechno ještě komplikuje, ale už si musí každý pořešit individuálně.

U dynamického řešení je pak ještě třeba implementovat generátor do administrace, aby jste se už sitemapou nemuseli zabývat po aktualizacích. Voalá: články se objevují v indexech vyhledávačů pekelně rychle a bez práce.

Jak dát vyhledávačům vědět o sitemap.xml?

Mnohdy si vyhledávače hledají sitemap.xml sami (a majitelé serverů z těch 404ek šílí). Přesto jsou jisté způsoby, jak vyhledávačům o své sitemapě říci.

GWT-sitemap.JPG
Úspěšně přidaná mapa v Google Webmaster Tools.

Má sitemap.xml smysl jenom pro vyhledávače nebo se dá využít i jinde?

Určitě dá, a pravděpodobně se k tomuto využití v budoucnu ještě dostanu. Pokud si k mapě napíšete CSS styl nebo raději XSLT transformační styl, můžete z tohoto souboru rázem udělat užitečnou věc i pro vaše návštěvníky. Příkladem nechť je tato sitemapa, kde můžete odkazy webu řadit dle priority atd. (nefunguje v Opeře).

datum 13.03 /2008 - 21:42 tag internet, programování, copywriting, tento web komentář 6 komentářů (přečteno: 32472x)

Související články:

Nenechte si ujít

Nejčtenější články za poslední půlrok.

Nejkomentovanější články za poslední půlrok.

Nejčastěji komentující čtenáři za poslední půlrok.

  • Tereza (12)
  • Hanka (2)
  • Martin (2)
  • Mira (2)
  • zk0023 (2)

Nejkvalitnější komentář

Dominik

No síce větší SEO mi to nepřidalo ale určitě se to hodí jinč použivám php fusion


Zaujal vás tento článek? Nezapomeňte, že je ve vaší moci ukázat stovkám dalších lidí, že tento článek se vám libí. Stačí kliknout na následující tlačítko. pridej.cz

Chcete být upozorňován(a) na nové texty? Pak si přidejte do své RSS čtečky zdroj pro články, bleskovy nebo komentáře a buďte tak informování o všem novém.

Neváhejte napsat k článku komentář (Co je to komentář ?), pokud máte k danému tématu co říci.

check


checkicon_smile.gif icon_sad.gif icon_biggrin.gif icon_confused.gif icon_cool.gif icon_twisted.gif icon_wink.gif icon_cry.gif icon_eek.gif icon_evil.gif icon_exclaim.gif icon_frown.gif icon_cheesygrin.gif icon_idea.gif icon_lol.gif icon_mad.gif icon_mrgreen.gif icon_neutral.gif icon_question.gif icon_razz.gif icon_redface.gif icon_rolleyes.gif icon_surprised.gif icon_arrow.gif icon_arrowd.gif icon_arrowl.gif icon_arrowu.gif


Prosím odpovězte na následující otázku (do formuláře zadejte pouze písmeno).

Jakou z následujících věcí by si vybral robot?
a) štěně b) kytičku od svého milého c) pečlivě naformátovaný soubor

Nápověda: Zkuste možnost c (ale uznám vám i b).


check


1

hodne mi to pomohlo

odpovědět

Gravatar

majky1

02.10 /2008 - 19:54


brak | průměr | kvalitní názor


2

Používám Google Sitemaps Offline Generator. Pro menší statické weby je dostačující. Pracuje o mnoho rychleji než Online generátory.Ke stažení na www.slosar.sk.

odpovědět

Gravatar

Homer

08.12 /2008 - 18:10


brak | průměr | kvalitní názor


3

No síce větší SEO mi to nepřidalo ale určitě se to hodí jinč použivám php fusion

odpovědět

Gravatar

Dominik

01.03 /2009 - 13:15

dominator92<zavináč>emailtečkacz

brak | průměr | kvalitní názor


4

diky moc

odpovědět

Gravatar

karel

14.01 /2010 - 10:37

toptopgear<zavináč>gmailtečkacom

brak | průměr | kvalitní názor


5

Já používám pro tvorbu dynamického sitemapu rozšíření pro Joomla! XMAP, které je zdarma.
Více info o něm je v tomto článku: http://www.stawebnice.com/seo/seo-blog/32-vytvorit-dynamicky-sitemap-xml

odpovědět

Gravatar

Petra

16.11 /2011 - 00:20

stawebnice<zavináč>gmailtečkacom

brak | průměr | kvalitní názor


6

Zdravím odborníky. Poprosil bych o radu. Mám 1 měsíc starý web. Google robot bez problémů. Indexuje i čtyřikrat za den ale seznambot je problém, za měsíc jsem homěl na stránkách pouze 3x. Zaindexoval pouze 30 stránek. Pomůže prosím do seznamu vložení sitemap? Děkuji za odpověď.

odpovědět

Gravatar

slavajs

11.07 /2013 - 12:37

slavajs.s<zavináč>seznamtečkacz

brak | průměr | kvalitní názor


Navrženo pro přenos v binární soustavě | Kdo stojí za tímto blogem? | © Antonín Daněk | Autorské dílo

TOPlist